Savunma harcamaları ve ekonomik gelişme arasındaki ilişki: Silah ihracatçısı ve ithalatçısı ülkeler için panel veri yöntemi ile bir analiz
The relationship between defence expenditures and economic development: An analysis for weapon importer and exporter countries using panel data method
  1. Tez No: 263266
  2. Yazar: YUSUF ESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AYDOĞUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Savunma harcamaları ile ekonomik gelişme arasında bir ilişkinin var olup olmadığı, eğer varsa bu ilişkinin pozitif mi yoksa negatif mi olduğu ekonomi literatüründe uzun süreden beri tartışılmaktadır. Bu konu üzerine yapılan araştırmaların genellikle bu ilişkiyi ya tek bir ülke için incelediği ya da iki veya daha fazla ülke açısından ele aldığı görülmüştür. Yapılan literatür taramasında, silah ihraç eden ve ithal eden ülkelerin sınıflandırılarak incelendiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu sebeple bu çalışmanın amacı, savunma harcamaları ve ekonomik gelişme arasındaki ilişkinin silah ihraç eden ve ithal eden ülkeler açısından incelenmesidir. Buna ek olarak, çalışmada aynı ilişki ülkeler gelir seviyelerine göre gruplandırılarak araştırılmıştır. Bu ilişkinin incelenmesi aşamasında, ekonomik gelişme ve savunma harcamalarının tanımı yapılmaya çalışılmıştır. Bunun yanında ekonomik gelişmeyi etkileyen faktörlere, savunma harcamalarının sınıflandırılmasına, dünyadaki ve Türkiye'deki savunma harcamalarının genel seyrine ve savunma harcamalarının ekonomiye olan etkilerine ve bu konu üzerine daha önce yapılmış çalışmalarda öne sürülen farklı görüşlere yer verilmiştir. Savunma harcamaları ve ekonomik gelişme arasındaki ilişkiyi incelemek için kurulan modelde panel veri yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The question whether there is a relationship between defense expenditures and economic development and, if there is such a relationship, whether it is positive or negative, has long been a matter of discussion in economics literature.It was observed that the studies on this subject generally analyzed this relationship either for one country or between two or more countries. None of these studies categorized the countries as weapon exporters or importers. Therefore, this study analyzed the relationship between defense expenditures and economic development in terms of weapon exporters or importers; the same relationship was analyzed by grouping the countries according to their income levels. During the analysis of this relationship, the study attempted to define economic development and defense expenditures. In addition, the factors affecting economic development, grouping defense expenditures, general trend in defense expenditures in the world and in Turkey and the effects of defense expenditures on the economy and different views in previous studies on this subject were included in the study. Panel data method was used in the model which was built to analyze the relationship between defense expenditures and economic development.