Türkiye'de gazete reklamlarında doğa imgesinin sunumu
The presentation of nature image in print advertisements in turkey
  1. Tez No: 263267
  2. Yazar: NİHAN AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL KARPAT AKTUĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
Yoğun çevre tahribatının yaşandığı günümüzde bu tahribata sebep olan insanın zihninde, tüketim kültürünü destekleyen bir pazarlama iletişimi karması öğesi olarak reklam aracılığıyla ütopik, mükemmel bir doğa imgesi yaratılmaktadır. İnşa edilen bu doğa aslında insanmerkezli bakış açımızın bir yansımasıdır. Çevreyi korumaya yöneltmeye değil egemen toplumsal paradigmayı doğrulamaya; ürünü, markayı, kurumu doğanın ?mükemmel? özellikleri ile eşleştirmek suretiyle işletmeye kâr veya ?çevreci? imajı kazandırmaya yöneliktir. Araştırmanın odak noktasını oluşturan bu yargının doğruluğuna ilişkin objektif sonuçlara ulaşabilmek için; Türkiye'de gazete reklamlarında doğa imgesinin sunumu üzerine bir içerik analizi yapılmıştır. Tirajı yüksek ve farklı medya gruplarından altı ulusal gazetede 1 Haziran 2008 ? 31 Ağustos 2008 tarihleri arasında yayımlanan tüm reklamlar arasından, doğaya ilişkin görsel ve sözlü öğelere yer verilen reklamlar örneklem olarak belirlenmiştir. Reklamlar, doğa imgesinin sunumu açısından; ?bir arka fon yaratmak?, ?yeşil ürün özelliğini ortaya koymak?, ?kurumun yeşil imajını yansıtmak? olmak üzere üç ana kategoriye ayrılmıştır. Doğa imgesini bir arka fon yaratmak üzere kullanan reklamların diğerlerine göre sayıca daha fazla olduğu görülmüştür. Ayrıca Yeşil ürün özelliğini veya yeşil kurumsal imajı yansıtma amacını taşıyan reklamlarda çoğunlukla, görsel öğelerden veya birkaç sözcükten yararlanılmakta, ürünün veya kurumun neden, nasıl ?çevreci? olduğu detayları ile anlatılmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, in the mind of the human who causes damages on the environment, a utopian, perfect nature image is created by the advertisements which support the consumer culture as a part of marketing communication mix. The nature which is constructed here is a reflection of our human based point of view. It?s intended to confirm the dominant social paradigm, not to orient the human to save the environment. It aims to make profit or gain ?green? image by matching the product, the brand or the corporation with the ?perfect? features of nature. To get the objective results about the correctness of this opinion which is the focal point of the research, a content analysis was done about the presentation of nature image in print advertisements in Turkey. A sample was chosen from the advertisements which had issued in six national newspapers which have high circulation and from different media corporations, between the dates of 2008, June 1st and August 31st. The advertisements which were chosen had visual or verbal components about nature. They divided in three main categories which are ?creating a nature-as-backdrop?, ?introducing the green product features? and ?reflecting the green corporate image?. The amount of advertisements which create a nature-as-backdrop are much more than other advertisements. Besides, in the green product or green corporate image advertisements mostly the visual components or some words are used but there is no detailed explanation about why and how the corporation is environmentalist.