Sergio Leone ve Sam Peckinpah filmlerinde yalnızlaşmış kahraman ve şiddet
The estranged characters and violence in the films of Sergio Leone and Sam Peckinpah
  1. Tez No: 263280
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ E. ÇAĞLIYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Tarihsel sürecin özellikle son yüzyılda geçirdiği dönüşüme dikkat edildiğinde, yerleşik yaşamın insanların birbirleriyle olan ilişki biçimini değiştirdiği görülmektedir. Bazı düşünürler uygar yaşamın getirdiği kişilerarası birlikteliği olumlu karşılarken, bazıları da bu ilişkilerin temelinde yatan gerçeklikleri olumsuz yönüyle ele almaktadır. Uygarlığa olumsuz yönüyle bakan düşünürler, ilişkilerin temelinde insanların zayıflığını görmekte, bu bütünleşmenin dışsal birtakım nedenler aracılığıyla varolabildiğine işaret etmektedir. Bu doğrultuda, uygarlıkla birlikte gelişen toplumsallaşmanın, bireysel bağımsızlığı yokettiği ve kişileri özgürlük şansından alıkoyduğu ifade edilmekte, bireylerin özgürlüğe ulaşabilmelerinin yolu ise, onların yaşamlarına yalnız olarak devam etmelerinde görülmektedir.Uygar yaşama yönelik bu olumsuz tutum, sinemada bazı yönetmenler arasında da kabul görmektedir. Özellikle Sergio Leone ve Sam Peckinpah, uygarlığa geçiş sürecinin altında, uzlaşmadan ziyade, haksızlığı görmekte ve kurulmakta olan uygar düzene uyum sağlayan kişileri zayıf ve çıkarcı olarak betimlemektedir. Yönetmenler, bireysel güç ve bağımsızlığa verdikleri önemden dolayı, filmlerinde bireylerin, yerleşik yasalarla sınırlanmadığı yabani dönemleri yani Batı'nın vahşi olduğu zamanları yüceltmektedir. Bu anlamda Leone ve Peckinpah'ın filmlerinde yabani yaşamın egemen olduğu dönemler, ?Kahramanlık Çağı?'nın olgusal dünyadaki yansıması gibi kurgulanmaktadır. Yabani döneme ait, başına buyruk kahramanların eylemleri, onların kişilik özelliklerinin bir yansıması gibi yapılandırılmaktadır. Kahramanların kişilikleriyle eylemlerinin bir bütün oluşturması, onların taşıdığı gücün asıl boyutunu oluşturan bir özellik olarak konumlandırılmaktadır. Bu anlamda karakterlerin uyguladığı şiddet eylemleri de, kahraman özelliklerinin zorunlu bir sonucu gibi görülerek, toplumunkinden daha olumlu biçimde ele alınmaktadır. Bu çalışmada irdelenen Sergio Leone ve Sam Peckinpah filmlerinde, yalnızlaşma ve şiddet olguları, özellikle bireysel kişilik özellikleriyle birlikte değerlendirilerek, bu kavramlar arasındaki bağların gösterilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In regard with the change through the course of history, of the last century in particular, one can discern that settled lifestyle leads to the alteration in relationship manner between people. While some philosophers approve of the togetherness of the individuals implied by civilization growth, others view the reality underneath such relationships from the negative angle. The later consider human weakness to be the basis of the relations, and point out that such union can only exist through an external inducement. Formation of social community as a result of civilization is expressed in sense of inhibiting personal independence and withholding an individual freedom; while the way of an individual to reach freedom implies estranged lifestyle.This negative attitude towards civilized lifestyle has been adopted by several film directors. Particularly, Sergio Leone and Sam Peckinpah describe the basis of civilization process as representation of injustice rather than compromise, and associate people adopting to civilization structure with weakness and venality. Due to the importance imposed on strength and independence of an individual, the nobility of characters is emphasized through the savage period that has not been restricted by established laws - the period of Wild West. Films are structured to project the ?Heroic age? on the reality. The actions of a maverick protagonist reperesent the reflection of their personality and the coalescence between personality and actions of the protagonist is underlined as the actual character maintaining the extend of their strength. Thus their actions of violence form a n essential outcome of their character qualities, and are addressed to in a more favorable manner than those actions of the community. In this study Sergio Leone and Sam Peckinpah films form the center of the discussion, in particular related phenomenons of estrangement and violence are adressed in terms of character attributes of an individual, aiming to emphasize the correlation between these concepts.