Sınıf öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları ile öğretmenlik mesleğini tercih etmelerinde etkili olan faktörler arasındaki ilişki (İzmir örneği)
The relationship between the candidate elementary teachers' attitudes for becoming teachers and the factors effecting their preferences for this occupation
  1. Tez No: 263279
  2. Yazar: ESRA DAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının, öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları ile bu mesleği tercih etmelerinde etkili olan faktörler arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir.Araştırmanın amacına uygun olarak, betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ege ve Dokuz Eylül Üniversitelerinde 2008-2009 akademik yılında sınıf öğretmenliği programına devam eden öğretmen adayları oluşturmuştur. Örneklem, ulaşılabilen tüm öğretmen adaylarını kapsamaktadır. Araştırmanın verileri, Şaban Çetin tarafından 2003 senesinde geliştirilmiş olan `Öğretmenlik Mesleği Tutum Ölçeği', 2006 tarihinde Onur Övet tarafından, Yeditepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde yürütülen ?Eğitim Fakültesi Öğrencilerinin Öğretmenliği Seçmelerinde Etkili Olan Faktörlerin Belirlenmesi? konulu yüksek lisans tezi kapsamında, geliştirilmiş olan `Öğretmen Adaylarının, Öğretmenlik Mesleğini Tercih Etmelerinde Etkili Olan Faktörlerin Belirlenmesi' başlıklı ölçekler ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan kişisel bilgi formu ile toplanmıştır.Elde edilen veriler, frekansların ve yüzdelerin belirtildiği ve betimsel istatistiklerin kullanıldığı tablolar ile sunulmuştur. Alt problemlerde yer alan değişkenler açısından, fark olup olmadığını test etmek amacı ile bağımsız gruplar için t- testi ve tek yönlü varyans analizi istatistik teknikleri kullanılmıştır. Bu istatistik teknikleri SPSS(statistical package for social sciences) kullanılarak uygulanmıştır.Araştırmada, sınıf öğretmeni adaylarının, öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları ile bu mesleği tercih etmelerinde etkili olan faktörler arasında yüksek düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (r = 0,770; p < ,001).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to inquire the relationship between the candidate teachers? reasons of preferring this profession and their attitudes for teaching.The descriptive method has been used for the research. The research sample has been composed of university students who attended the department of elemantary school teaching in 2008 ? 2009 Academic Year in Ege University and Dokuz Eylül University. The data of the research have been collected by means of ` The Scale of Teaching Proffession? developed by Şaban Çetin in 2003; and by the scale titled `Determination of the Effective Factors to Prefer Teaching Profession by Candidate Teachers? frameworked and developed in the master thesis (Determining on the effective factors on the preferences of students in Faculty of Education to choose teaching as a proffession) conducted by Onur Övet (2006) in Yeditepe University, and by the personel information form developed by the researcher.The findings have been presented by the tables using the frequencies, percentages and descriptive statistics. T-test for independent groups and one-way analysis of variance have been used to test if there is a difference in terms of variables in sub-problems. These statistical techniques have been performed using SPSS 15 (statistical package for social sciences).The findings of the research indicated, a high- level, positive and significant correlation between the candidate teachers? attitudes for teaching and their reasons of preferring this proffession.