Ahmet Hamdi Tanpınar'ın eserlerinde hayat ve ölüm kavramları
The life and death concepts at Ahmet Hamdi Tanpinar's works
- Tez No: 263305
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL GÖKÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada Ahmet Hamdi Tanpınar'ın edebî eserlerinde, hayat ve ölüm kavramlarının nasıl ve ne gibi özelliklerle yer aldığı incelenmiştir. İyi bir gözlemci olan Tanpınar, şiirlerinde yalnızca kendi `ben'ini anlatırken roman ve hikâyelerinde başkalarının hayatıyla birlikte kendi hayatını da anlatmış, dolayısıyla eserlerinde hayat ve ölüm konusunda eser kişilerinin bakış açılarını bir fon olarak kullanarak kendi şahsî düşüncelerine yer vermiştir.İki bölümden oluşan çalışmamızda, Tanpınar'ın hayat ve ölümü anlatırken başvurduğu eşya, aşk, kadın, rüya, musikî gibi kavramlarla birlikte hayat ve ölüm kavramlarını inceledik. Tanpınar'ın hayattan kopmak istemediğini, ölümden korktuğunu, hayatın gerçekliğinden, ölüm düşüncesinden ve ölümün kendisinden kaçmak için rüyalara başvurduğunu tespit ettik. Sonuç olarak, Tanpınar'ın genellikle hayatı her yönüyle anlattığını, fakat ölüm kavramının eserlerinde hayat kavramı kadar yer tutmadığını gördük.
Özet (Çeviri)
In this study, it is explored how and with which features Ahmed Hamdi Tanpınar employed the concepts like death and life in his literary works. Tanpınar, as a good observer, explained his own ?self? in his poems while he told the lives of others and his own with a combination in his novels and stories. Thereby he exposed his respective opinions about life and death by using his characters? viewpoints as a background in his literary works.In our study, which is constituted of two parts, we have examined things like love, woman, dream, music which are used by Tanpınar to narrate the concepts of life and death. We have identified that Tanpınar did not want to stay away from life but he was afraid of death, so he consulted dreams to escape from the thought of the reality, life and death. As a result, we found out that Tanpınar often told every aspect of life, while he did not discuss death as much as life.