Karaman ve İçel tarihi hakkında Türkçe bir el yazması
A turkish manuscript on the history of Karaman and İçel
- Tez No: 263310
- Danışmanlar: PROF. DR. M. AKİF ERDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Süleyman Faik Akçın'ın 1337/ 1921 de hazırladığı ? Karaman ve İçel Tarihi ? isimli elyazması Karaman oğulları tarihi hakkında bilgiler vermektedir. Yazmada Karaman oğullarının kuruluş sürecinden Osmanlı egemenliğine girmesine kadar olan dönem anlatılmıştır. Dipnot kısımlarında ise Karaman, Konya, İçel, Adana, Ermenek, Silifke, Anamur gibi Anadolu şehirlerinin tarihi ve coğrafyası hakkında bilgiler sunulmuştur. Bu dipnotları verirken de Yunan, İtalyan, Türk, Arap gibi tarihçi ve coğrafyacılardan yararlanmıştır. Karaman oğulları döneminde ise Beyliğin Selçuklulardan bağımsızlığını kazanması, Osmanlılarla mücadelesi ve Karaman hükümdarlarının hayatları ile ilgili birçok bilgi verilmiştir
Özet (Çeviri)
The manuscript named ? The History of Karaman and İçel ? prepared by Süleyman Faik Akçin on 1337/1921 gives information about Karamanoğulları's history. In this manuscript, it was told about the process of the foundation of Karamanoğulları and that Karamanoğulları passed to Ottoman domination.In part of footnotes, also,it was given the information about history and geography of Anatolian cities such as Konya, Karaman, Içel, Adana, Ermenek, Silifke and Anamur. He made use of historians and geographers such as Arabian,Turkish,Italian and Greek while preparing these manuscript. In this manuscript,it was given a lot of informations about gaining Qaramani seigniory's independence from Seljuks, it's struggling with Ottomans and the lifes of Karaman rulers.