Irak Türkmenlerinde çocuk oyunları
The children plays in Iraqi Turkmens
- Tez No: 263311
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİN YAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Türk Dünyasında oyun terimi ve kavramı dünden bugüne değişerek gelmiş; geçmişte sadece şaman denilen din adamlarını ifade ederken bu gün çok yönlü kavramları niteler olmuştur.Irak Türkmen çocuk oyunları gerek yapısı ve konusu, gerek oyun çeşitleri ve oyuncuları, gerekse oyunlardaki amaç ve kullanılan araçlar bakımından kendisine has bir özellik göstermektedir. Eski konar-göçer hayatın izleri yanında günümüz modern ve teknik oluşumlarının da etkili olduğu bu durum Irak Türkmen çocuk oyunlarının karakteristiğini de ortaya koymaktadır.Aynı soydan gelen Türk boy ve topluluklarının folklorundaki benzerlik ise işin bir başka boyutudur. Bu durum Irak Türkmenleri için de geçerlidir ve söz konusu çocuk oyunlarının Türkiye Türklerinde varyantları da düşüncemizi bir kere daha doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The term and concept of the game has changed today as yesterday in the Turkish World; shaman is called in the past only when the clergy expresses the concept refers to these days has become very versatile.Iraqi Turkmen children?s play?s structure and the subject of both kinds of games and players, both in purpose and tools used in game terms is a feature unique to them. Traces of the former is perched near-nomadic life of the modern and technical process that are effective in this case, the Iraqi Turkmen reveals characteristics of children?s play.Cognate folklore of the Turkish tribes and communities is another dimension of the similarity of the occupation. This situation is true for Iraqi Turkmens and the variants of Turkish children in Turkey?s play once again confirms our thoughts.