Anton Çehov'un 'Bir Evlenme Teklifi' adlı oyunundaki 'Stepan Stepanoviç' rolüne çalışma süreci
The performance process for the role 'Stepan Stepanoviç' of the play 'A Marrıage Poposal' wrıtten by Antone Cekov'
- Tez No: 263382
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SIKHARULİDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
2006 yılında, İleri Oyunculuk Yüksek Lisans Programı'nda klasikdramaturgi ile birlikte karakter yaratımı çalışılmıştır. Bu çalışmaya istinaden birsene sonunda, bilinen bir dünya oyununun seçilerek, oyunun metnine dairdeğerlendirmeler, karakter analizleri, oyunun dramaturgisi, metin üzerindenşifrelere ulaşmak ve rol arkadaşlarımızla beraber oyunun atmosferini vekarakterleri yaratmak yolu izlenerek çalışılmıştır. Üzerinde çalışılacak oyunolarak Anton Pavloviç Çehov'un (1860-1904) ?Bir Evlenme Teklifi? adlı oyunu seçilmiştir.Bu çalışmada, neden bu oyunu seçtiğimiz üzerinde de durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Character creation has been studied along with classical dramaturgy inAdvanced Acting Graduate Program in 2006. Based on this study, at the end ofone year, a well-known world play was selected and studied by means ofreviews about the play text, character analysis, dramaturgy of the play, reachingcodes over the text and creating the play's atmosphere and characters with ourcastmates. Anton Pavlovich Chekhov's“The Proposal”has been selected as theplay to be studied. In this study, we will elaborate also the reason why we haveselected this play.