Philip Ridley 'i 'Kürklü Merkür' adlı oyununun dramaturjik olarak incelenmesi ve 'Darren' karakterinin analizi
An exploration into the dramaturgy of Philip Ridley's 'Mercury Fur' and an in-depth analysis of 'Darren' character
- Tez No: 263384
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SIKHARULİDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
İngiliz genç yazarlarından Philip Ridley 1990'larda başlayan ?in-yer-face? tiyatrosu hareketi yazarlarındandır. Bu hareket başlangıcından gelişimine incelenmiştir. Sonra yazarın yaşamı ve sanat anlayışı, ürünleri belirtilmiştir. Yazarın Kürklü Merkür oyunu, zaman, mekan algısı içinde, olaylar zincirine bağlı olarak, anlam birimleri, metaforları ile incelenmiştir. Bu inceleme ışığında oyunun başkişilerinden ?Darren? karakterinin analizi yapılmıştır
Özet (Çeviri)
The English author Philip Ridley is one of the important play writers of the ?in-yer-face? movement started in 1990s in theatre area. In this dissertation, I analyzed the beginning and the development of the in-yer-face movement and specified the life of Philip Ridley, his artistic vision and works of art. Also, I studied the play, Mercury Fur, in terms of the perception of time/space and the meaning and made a metaphorical research, by depending on the chain of events. Finally, in light of the foregoing, I analyzed ?Darren? who is one of the protagonists of the play