Hz.Peygamber'in itikadi sapmaları düzeltmesi
Hz. Prophet 's faith deviations correction
  1. Tez No: 263556
  2. Yazar: ERKAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Peygamberlerin en önemli görevi insanların akidelerinidüzeltmektir. Hz. Peygamber (s.a.v.) ilahi mesajı insanlara tebliğ etmeyebaşladığında içinde yaşadığı toplum her türlü kurum ve kuruluşlarıyladejenerasyona uğramış ve Hz. İbrahim (a.s.)'den miras kalan sahih tevhidakidesinden sapmıştı. Cahiliyye toplumunun tevhid akidesinden sapmalarınıntemelinde uluhiyyet konusundaki çarpık düşünce sistemi yatıyordu. Bu nedenleHz. Peygamber (s.a.v.) insanların itikadını düzeltirken uluhiyyet üzerinde çokdurmuştur. Bunun yanı sıra İslam'ın diğer önemli itikadi prensipleri olannübüvvet ve ahiret konusundaki yanlışları da tashih etmiştir. Hz. Peygamber(s.a.v.) bunları yaparken insanların doğru düşünmelerini sağlayacak ifrat vetefrit yollarını tıkayan birtakım ölçü ve kriterler ortaya koymuştur.Hz. Peygamber (s.a.v.) cahiliyyeye ait ne varsa hepsine müdahaleetmiş, İslam itikadına uygun olanlara dokunmamış, şirk olan veya şirkegötürücü özellikte olanları ya tevhide uygun şekilde düzeltmiş ya da tamamenortadan kaldırmıştır. Böylece Hz. Peygamber (s.a.v.) zaman zaman insanlartarafından gasp edilen uluhiyyet, rububiyyet ve ubudiyet hakkının sadeceAllah'a ait olduğunu belirterek insanlığı sağlam inanç mefkuresi etrafındatoplamayı başarmıştır.Bu çalışmada Hz. Peygamber (s.a.v.)'in tevhid akidesini yayışı,kendi döneminde ortaya çıkan itikadi sapmaları düzeltmesi ve toplumdaki batılgelenek ve töreleri iptal edip ortadan kaldırması konuları ele alınmıştır.Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde uluhiyyetile ilgili sapmalar, ikinci bölümde nübüvvet ile ilgili sapmalar, üçüncü ve sonbölümde ise ahiret ile ilgili sapmalar ve Hz. Peygamber (s.a.v.)'in bunlarıdüzeltmesi konuları incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Tevhid, Küfür, Şirk, İtikat, Mesaj, Düzeltme,Sapma, Peygamber
Özet (Çeviri)
The most important duty of the prophets is correcting humanbeingsbeliefs. When prophet Mohammad (peace be upon him) began to convey theholy message to the people and the society in which he has living haddegenerated with its all foundations and organizations and deviated from thetrue belief, the heritage of prophet Abraham. On the basis of the deviation of thecahiliya society from monotheism was lying their distorted thoughts about thedivine power. Therefore prophet Mohammad (peace be upon him) focused ondivinity while correcting people?s belief, and in addition, he rectified thewrongneese about prophecy and the hereafter which both form very importanttheological principles. While doing these, he put forward some measures andcriteria making people think truly and stuffing the ways of abusing andexcessing.Prophet Mohammad intervened in all things that belonged to cahiliya;while not touching the ones proper the Islam, he either corrected the onesleading to idoltry in a way suitable to he unity of Allah or remowed themcompletely. So making clear that the right of divine power, lordness andworship sometimes seized by humanbeings belonged to Allah, he succeedeol ingathering people around a sound faith.In this study we took up the subjects about the Prophet?s spreading outthe faith of the unity of Allah, his correcting the dogmatic deviations arisingduring his time and his abolishing and removing some false traditians andcustoms prevailing then.This study consists of three parts. In the first part the deviations relatedto divine power, in the second part the deviations related to prophecy, and in thethird and last part the deviations related to the herafter and the prophet?scorrecting all of them are examined.Key Words : Tawhid, Abuse, İdolatry, Belief, Message, Patch,Deviation, Prophet