Modernleşme teorileri ve postmodern durumu
- Tez No: 26373
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada en geniş anlamıyla modernizm ve postmodernizmin sosyolojik tarihi yapılmaya çalışılmaktadır. İçinde yaşadığımız hızlı değişim çağını, son zamanlarda karakterize etmek üzere çokça kullanılageldiği için bunların kavramsal, etimolojik tarihlerinden yola çıkılarak çağımızı hangi yanlarıyla niteledikleri tesbit edilmeye çalışıyorum. Bir durumun mu yoksa bir dönemin mi adı oldukları sorgulanırken hem bir dönem olarak hem de bir durum olarak almanın muhtemel sonuçlan üzerinde durulmaktadır. Sonuçta bu iki kavram gerçeklik hakkında üretilmiş mümkün iki isimlendirme olarak vurgulanmaktadır. Bu isimlendirmeler gerçeklik hakkında üretilebilecek yegane isimlendirmeler de değildir. Postmodernizmin gitgide yaygınlaşan kullanımının sosyolojideki gerçek karşılığını bulabilmek için modernitenin ne olduğunu, modemite üzerine oluşmuş bulunan bir hayli zengin sosyolojik literatürün bir değerlendirmesini yapmak suretiyle belirginleştirmeyi hedefledik. Bu nedenle okuyucu, bu çalışmada modernitenin sosyolojik bir kavram olarak ve belli bir durumun adı olarak gelişimini izlemeye çalışan bir tarihini bulacaktır. Bunun yanısıra Aydınlanma da bir yere oturtulmaya çalışılmaktadır. Çalışmada ayrıca modernleşme sorununun varlığına işaret edilmekte ve bir süreç olarak modernleşme bir durum veya dönem olarak modernlikten ayırdedilmekte; birincisinde batılı olmayan toplumların batılılaşması veya evrensel bir kültürün çe kimi ne kapılmaları üzerinde odaklanan vurgu ikincisinde gelişmiş batılı toplumların halihazırda deneyimlemekte oldukları kültürel ve sosyal-zihinsel durumuna (modernlik) kaymaktadır. Çalışma, özellikle postmodernitenin son dönemlerde oldukça yaygınlaşan kullanımının yol açtığı belirsizliği aşmak ve kavramın, öncelikle sosyolojide olmak üzere, genel olarak yöneldiği adresleri belirginleştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study I want to realize a sociological history of modernism and post modernism. Since they have been often used to characterise the fast age of change, I try to determine that with their what aspect do these concepts characterizes our age. While questioning whether they are the names of a period or of a situation, I try to find out the possible consequences of treating them as both periods and situations. In consequence, they are emphasised as just two namings of the on-goung reality. And it is concluded that they should not be taken as the only way of naming the reality. I tried to clerif y the real correspondence in sociology of the postmodernism re cently has been widespreadly used, by attempting to an evaluation of the sociological li terature. Therefore the reader will find an history trying to follow the development of postmodernism as a concept, as a name of a situation. Furthermore, the Enlightenment will be treated in these contexts. There is also referred to the problem of modernisation and it is distinguished as a process from its being as state or as a period; by modernisation the emphasis is on the westernisation of the non-western societies or on the falling in the magnetic drawing space of a universal culture, while by modernity the emphasis is on the situation of the mental and socio-cultural experiences of the presently advanced modernist western so cieties. The study aims, especially to overcome the ambiguity of the concept recently widespreadly appealed, and to clerify the real addresses it tends generally, and in so ciology particularly.