Modern ve postmodern dönemlerde Türkiye'de mizah
Humor in Turkey in modern and postmodern periods
  1. Tez No: 750750
  2. Yazar: HAVVA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YONCA GENÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Türkiye'de mizahın modern ve postmodern süreçlerde nasıl şekillendiğini ve sosyo politik olayların mizaha nasıl yansıdığını konu edinmektedir. Ülkemizde modernleşme sürecine girilmesi ile mizahta toplumsal değişme ayak uydurarak kendini güncellemiş ve yeni platform, yeni biçim ve yeni konular bulmuştur. Bu süreçte yaşanan gündelik, sosyal ve politik olaylar mizahi olarak dergilerde ve gazetelerde yer almıştır. Modernleşme sürecinin öne çıkan mizah ürünü karikatürler dönemin kırılma noktalarını işlemiştir ve kentleşme, ulus devlet, göç ve modernleşme gibi toplumsal meseleleri konu edinmiştir. Postmodern süreçle birlikte gelen dijitalleşme ise mizahı daha farklı bir boyuta taşıyarak sosyal medya ve dijital platformlarda üretilebilen, biçim ve içerik açsından temsili dışlayan bir hale gelmiştir. Postmodern mizah ürünü olarak ele alınan capsler ile yaşanan olaylar anlık olarak mizahi bir içeriğe dönüşe bilir hale gelmiştir. Capsler ise konu olarak toplumsal gündemin yanı sıra bireysel konularda da mizah içeriği üretilmesine olanak sunmuştur. Bu bağlamda modern ve postmodern süreçlerde üretilen mizah ürünleri mizah dergilerinde yer alan karikatürler ve sosyal medyada yayınlanan capsler üzerinden mizah teorileri ve sosyolojik yaklaşımlar yardımı ile bir analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with how humor is shaped in modern and postmodern processes in Turkey and how socio-political events are reflected in humor. With the modernization process in our country, it has updated itself by keeping up with the social change in humor and has found a new platform, new form and new topics. The daily, social and political events experienced in this process were humorously featured in magazines and newspapers. The prominent humorous cartoons of the modernization process dealt with the breaking points of the period and focused on social issues such as urbanization, nationstate, migration and modernization. Digitization, which came with the postmodern process, has taken humor to a different dimension and has become something that can be produced on social media and digital platforms and excludes representation in terms of form and content. The events experienced with the caps, which are considered as a postmodern humor product, have become able to turn into a humorous content instantly. Capsler, on the other hand, provided the opportunity to produce humor content on individual subjects as well as the social agenda. In this context, an analysis has been carried out with the help of humor theories and sociological approaches through humor products produced in modern and postmodern processes, cartoons in humor magazines and caps published in social media.