Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi 1-15. Ciltlerde Osmanlı şairleri biyografileri
Biographies of Ottoman poets found in the volumes of 1 ? 15th of Turkish Religious Foundation Islamic Encyclopedia
- Tez No: 263814
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ OKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
İslam medeniyeti çerçevesinde biyografi yazma geleneği ilk defa hadis alanında çalışma yapan kişilerin hal tercümelerini anlatan eserler şeklinde ortaya çıkmıştır. Zamanla şairlerin hayatlarından söz eden ve eserlerinden örnekler veren ?Şuara Tezkireleri? yazılmaya başlanmış ve Türk Edebiyatı'ndaki yerini almıştır.Osmanlı toplumunun maddi ve manevi kültürünü meydana getiren her meslekten kişilerin; evliyaların, hattatların, mimar ve musiki üstatlarının hayatlarını anlatan, eserler ve sanatlarından bahseden biyografiler yazılmıştır. Ancak biyografi çalışması denildiğinde en geniş anlamda şairlerin hayatlarıyla şiirlerinden söz eden eserler akla gelmektedir.Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hazırlanan İslam Ansiklopedisi'nde Müslüman milletlerin ilim, fikir, sanat, dil ve kültür varlıkları doğru ve yeterli bir biçimde ele alınmış, Türk İslam medeniyetine büyük katkıları olan, Türk ilim, fikir, edebiyat, sanat, din ve devlet adamlarına gereği gibi yer verilmiştir.Türk İslam medeniyetini ilgilendiren, birçok konunun ele alındığı bu muhtevalı eserin 1-15. ciltlerinde bulunan ?Osmanlı Şairleri Biyografileri? 8325 sayfada araştırıldı. İki yüz yirmi sekiz şairin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında yeterli bilgi verildi.Türk İslam edebiyatı alanında yaptığımız çalışmadaki temel amacımız İslam Ansiklopedisi 1-15. ciltlerinde bulunan ?Osmanlı Şairleri?ni edebiyat dünyasına sunmak ve bu sahada çalışma yapacak olanlara kolaylık sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The tradition of biography writing in the course of Islamic Civilization arises firstly telling interpretations of those who do study in the field of hadith. Gradually, ?Şuara Tezkireleri? giving examples from the lifes of poets and their works begin to be written and take its place in Turkish Literature.Biographic studies of people with each job forming both the materialistic and spiritual culture of Ottoman community; biographies are written telling about the lifes of saints, calligraphers, architect and musical maestros. However, when it is referred to biographical study in its broadest sense, it comes to the mind the works mentioning about the poems and lifes of poets.In the Islamic Encyclopedia prepared by Turkish Religious Foundation, wisdom, notion, art, language and cultural assets of Muslims are dealt with properly and sufficiently, Turkish wisdom, notion, literature, art, religion and the statesman contributing to Turkish Islamıc Civilization much are taken place as it should be.For this comprehensive study paying attention to Turkish Islamıc Civilization and handling with several issues, 8325 pages ?Biographies of Ottoman Poets? available in the volumes of 1-15th are researched. Adequate information concerning the lifes, literary figure and the works of 228 poets are given.Our main goal, which we have made in the field of Literature History, is to present the ?Ottoman Poets? found in the volumes of 1-15th Turkish Religious Foundation Islamic Civilization to the literary world and provide convenience those who is going to do research in this field.