Türk Vergi Hukukunda uzlaşma
Compromise institution in Turkish Tax Law
- Tez No: 263815
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda, Türk vergi hukukunda vergi uyuşmazlığının idari çözüm yollarından birisi olan uzlaşma müessesesinin işleyişi, etkinliği ve hukuki yapısı incelenerek uygulamada ortaya çıkan sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm önerileri açıklanmaya çalışılmıştır.Uzlaşma kurumunun, verginin bir an önce tahsilini sağlamaya ve yargının iş yükünün azalmasına yardımcı olması yararlarının yanında verginin yasallığı ilkesini ve vergilemede eşitlik ve adalet ilkesini zedelediği de bir gerçektir.Anayasamızda yer alan, vergilerin kanunla konulacağı, değiştirileceği ve kaldırılacağı hükmünün bir istisnasını teşkil eden uzlaşma kurumu ile ilgili olarak, vergi ve ceza tutarının belirlenmesine ilişkin uzlaşma komisyonuna verilen sınırsız ve subjektif yetkinin çerçevesinin kanunla çizilmesi ve her mükellefe eşit olarak uygulanacak objektif kurallara bağlanması gerekir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the judicial concept, processing and the efficiency of the compromise institution, one of the administrative solutions about the tax controversy in Turkish Taxation Law. We also want to explain the problems and resolution advisory about the implementation of tax laws.Compromise institution has advantages for example collection of tax quickly and reduce the workland of justice, although there are some disadvantages of it for example damaging justice and legitimacy of taxation and tax equality.According to the fundamental law; taxes can only be imposed, changed and removed by law. Compromise institution is an exception of this rule. Compromise commission has unlimited and subjective authorization to remove tax and tax penalty. There must be legal regulations about this authorization and also it must be related to orders which are equal and objective implementations for everyone.