Niksar ilçesi tarihi ve arkeolojik araştırmaları
History of the town of Niksar and the archaeological investigations
  1. Tez No: 263850
  2. Yazar: HATİCE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Orta Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Niksar, Doğu Anadolu Bölgesi'ni batıya bağlayan ve İç Anadolu Bölgesi'ni Karadeniz Bölgesi'ne bağlayan geçiş yolları üzerinde bulunmaktadır. Niksar, gerek stratejik konumu itibariyle gerekse su kaynaklarının bolluğu ve geniş tarım alanlarına sahip olması nedeniyle tarih öncesi ve tarihi çağlar boyunca insanoğlu tarafından sürekli bir şekilde yerleşim görmüştür.Günümüze kadar sınırlı sayıda yapılmış olan çalışmalarda Niksar'da ilk yerleşim izlerine Erken Tunç Çağı'nda rastlandığı tespit edilmiştir. M.Ö. II. binde ise bölge, Kaşkaların ve Hititlerin bitmek bilmeyen mücadelelerinin cereyan ettiği alan içerisinde kalmıştır. Çalışma sahamızda Frig keramiklerine rastlanması da bize Demir Çağı'nda Frig hâkimiyetinin Niksar'a kadar ulaştığını göstermektedir. Perslerin Anadolu hâkimiyetini ele geçirmesi üzerine bir süre Pers egemenliğinde kalan Niksar, Helenistik Dönem'de askeri, siyasi ve dini açıdan önemli bir Pontos şehri olmuştur. Niksar'da daha sonra sırasıyla Roma, Bizans, Danişmentliler, Selçuklular, Eretna Beyliği ve Osmanlı Devleti hüküm sürmüştür.
Özet (Çeviri)
Niksar located on the Central Black Sea Region, is one the ways of transition that connects the East Anatolia region to the west and the Inner Anatolia region to the Black Sea Region. Niksar given its strategical position, rich water sources and wide range of cultivated area has always been inhabited by human throughout both pre-historic and historic ages.In the very rare studies so far, it is seen that the first habitation traces in Niksar go back to the Early Bronze Age. The region in 2000 BC remained within the battle field of long lasting fights between the Kaskas and the Hittites. The findings belong to Phrygian stonewares show that the Phrygian rule during the Iron Age reached Niksar.As a result of the Persian invasion in Anatolia, Niksar was ruled by Persians for some time and during the Hellenistic period became a military, politically and religiously important Pontos city. Then, Romans, The Byzantine Empire, Danishmends, Seljuks, Eretna Dynsty and Ottoman Empire respectively ruled Niksar.