İkinci ürün karnabahar yetiştiriciliğinde verim ve kalite özelliklerinde genotip x çevre interaksiyonu
Genotype x environment interaction on yield and quality characteristics of cauliflower as a second crop
  1. Tez No: 322759
  2. Yazar: FATİH MEYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİF GEBOLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tokat ili özellikle ikinci ürün olarak karnabahar yetiştiriciliğine uygun bir ekolojiye sahip olup çeşitli mikroklimalar içermektedir. Bu çalışmada farklı ekolojik koşullara sahip bölgelerde ikinci ürün karnabahar yetiştiriciliğinde verim ve kalite üzerine genotip x çevre interaksiyonunun belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada 10 karnabahar çeşidi (Akgün Fı, Boris Fı, Locris Fı, Deltiz Fı, Bonny Fı, Barcelona Fı, Memphis Fı, Melis Fı, Otis Fı, and Kernis Fı) 3 farklı lokasyonda ( Tokat Merkez İlçe, Niksar İlçesi ve Erbaa İlçesi ) denenmiştir. Tohum ekimi 20 Haziran 2011 tarihinde yapılmıştır. Fide dikimleri buğday hasadından sonra Niksar, Erbaa ve Tokat'ta sırasıyla 11, 13 ve 24 Temmuz tarihlerinde yapılmıştır.Çeşitlerin performansı lokasyonlardan önemli düzeyde etkilenirken Erbaa karnabahar tarımı için en uygun lokasyon olarak belirlenmiştir. Denemede en yüksek performans sırasıyla Erbaa ( Boris Fı ve Deltiz Fı ), Niksar ( Bonny Fı ve Akgün Fı ) ve Tokat (Locris Fı ve Deltiz Fı ) lokasyonlarından elde edilmiştir. En yüksek pazarlanabilir verim Erbaa'da Boris Fı (5,29 ton/da) ve Deltiz Fı (5.16 ton/da) çeşitlerinden elde edilmiştir. Dikimden hasada kadar geçen süre 87 ile 105 gün arasında değişmiş olup bu süreler arasındaki fark önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
There are several microclimatic locations in Tokat Province, Turkey. These locations have suitable ecology for cauliflower cultivation especially as a second crop. The aim of this study is to determine interactions between genotypes and locations on yield and quality characteristics of cauliflower as a second crop in Tokat province.In this study, 10 cauliflower varieties (Akgün Fı, Boris Fı, Locris Fı, Deltiz Fı, Bonny Fı, Barcelona Fı, Memphis Fı, Melis Fı, Otis Fı, and Kernis Fı) were tested in three different locations (Tokat Central District, Erbaa District and Niksar District). Seeds were sown on June 20th, 2011 and seedlings were transplanted after the wheat harvest in Niksar, Erbaa, and Tokat on July 12th, 13th, and 24th, respectively.Performance of varieties was significantly affected by locations, and Erbaa was the most suitable location for cauliflower cultivation. The highest performance was obtained from Erbaa (Boris Fı and Deltiz Fı), and Niksar (Bonny Fı and Akgün Fı), and Tokat (Locris Fı and Deltiz Fı), respectively. The highest marketable yield was obtained from Boris Fı (5.29 tons/decar) and Deltiz Fı (5.16 tons/decar) in Erbaa. Duration from planting to harvest was not significantly affected by locations and varieties (87 ? 105 days).