Ortaöğretim düzeyi gençlerde dindarlık-empati ilişkisi (Isparta örneği)
Religiosity end empathy relationship among high school level teenagers
  1. Tez No: 263910
  2. Yazar: ÜMİT FAHRİ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinde dindarlık ve empati ilişkisini tespit etmektir. Araştırmanın örneklemi Isparta'da öğrenim görmekte olan öğrencilerden, seçkisiz örneklem yoluyla seçilen, 268 kız ve 178 erkek olmak üzere 446 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, dindarlığı ölçmek için Veysel UYSAL'ın?İslami Dindarlık Ölçeği?, empatiyi ölçmek için, Üstün DÖKMEN'in ?Empatik Eğilim Ölçeği? kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 11 paket programı kullanılarak, araştırmacı tarafından analiz edilmiştir. Beklentimizle uyumlu olarak dindarlık ve empatik eğilim arasında anlamlı ilişkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between religiosity and empathy in Turkish High School students. The sample group of this study consisted of 446 students randomly selected from High Schools in Isparta, in Turkey, 268 of whom are females and 178 males. In this study, to evaluate the religiosity Veysel Uysal?s `Islamic Religiousity Scale?, to evaulate the empathy Üstün Dökmen?s `Empahatic Tendency Scale? were used. The collected data were analyzed by the researcher using SPSS 10.1 package programme. As predicted, we found significant relationships between religiosity and empathy