V. ve XV. yüzyıllarda Tebriz
Tabriz in the Fifth and Five Centuries
- Tez No: 263960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tebriz, bugün İran İslâm Cumhuriyeti'nin sınırları içinde Doğu Azerbaycan denilen eyaletin merkez şehri durumunda bulunmaktadır. 2, 5 milyon nüfusu ve sosyo-kültürel, ticari ve tarihi konumuyla Tebriz, İran'ın en önemli kentlerindendir.Tebriz, tarihte İlhanlılar döneminde özellikle de Gazan Han zamanında en iyi devrini yaşamıştır. Bu dönemde şehir genişletilmiş, yeni mahalleler yapılmış ve devletin başkenti olmasından dolayı özel bir konuma sahip olmuştur. Tebriz, 13. ve 14. yüzyıllar da dünya ticaretinde çok önemli bir yere sahip olmuştur. Doğu-batı ticaretinde kilit rol oynayan Tebriz, tarihi İpek ve Baharat Yolu üzerinde bulunmasından dolayı bu önemini hep korumuştur.Bu öneminden yolla çıkarak hazırlamış olduğumuz bu tezin Türk-tarihi açısından da önem arz edeceğini düşünmekteyiz.Çalışmamızda Tebriz şehrinin tarihsel gelişimi anlatılırken, tarihin Tebrize yüklemiş olduğu tarihsel misyonda göz önüne alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Tabriz, today, is the provincial capital of East Azerbaijan in the Islamic Republic of Iran, and one of the most important cities of Iran given that its 2.5 million inhabitants and its socio-cultural, commercial and historical position.Tabriz lived its best period during the Ilkhanids, particularly in Gazan Han rule. In this period, the city was enlarged; new quarters were established and obtained a special position since it was the capital city of the government. Tabriz had a very important place in world trade in the 13th and 14th century. Tabriz having an important role in East-West trade has always preserved this importance since it was located on both the Silk and Spice roads.Through this importance the current study is considered to be significant in terms of Turkish history. Thus, on one hand in this study the historical development of Tabriz is examined, on the other hand the historical mission that history attributed to Tabriz is taken into consideration.