Basel II kriterlerine göre bankalarda iç denetim ve Türkiye'deki genel çerçevesi
Internal audit in the banks according to Basel II criteria and the framework in Turkey
- Tez No: 263978
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dünyada özellikle de bankacılık sektöründe yaşanan finansal krizler ve uygulamadaki eksiklikler neticesinde karşı karşıya kalınan ve sadece ortaya çıktığı ülkeyi değil diğer ülkeleri de etkileyen olumsuzlukların sebeplerinden biri denetime gereken önemin verilmemesi olarak belirlenmiştir. Denetime özellikle de iç denetime gereken önemin verilmesi ve ülkelerin bu konu ile ilgili olarak ortak standartlar çerçevesinde uygulamalarda bulunmasını sağlamak amacıyla Uluslararası Ödemeler Bankası bünyesinde faaliyet gösteren Basel Bankacılık Denetim Komitesi Basel II olarak adlandırılan düzenlemeyi yayınlamıştır. Yasal bir yaptırımı olmayan Komite'nin belirlediği iç denetim ile ilgili standart ve esaslar dünya çapında olduğu gibi Türkiye'de uygulama alanı bulmuştur. Türkiye'de Basel II ile paralelliği sağlayacak iç denetim ile ilgili düzenlemeler, bankacılık sektöründe kanun ve yönetmelikler vasıtasıyla kendisini göstermiştir. Bankacılık sektörüne getirilen bu düzenlemeler, hem dünyadaki diğer ülkelerle yakınlaşmayı sağlamak hem de sektöre disiplin ve kontrol getirerek daha sağlıklı ve güçlü bir yapı oluşturmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, Basel II düzenlemelerinde yer alan iç denetim uygulamaları, bunların Türkiye'ye gelişi ve iç denetimin Türk bankalarındaki yapısının nasıl olduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. İnceleme neticesinde, ülkemiz bankacılık sektöründe yapılan değişikliklik ve düzenlemelerle Basel II'deki iç denetim uygulamaları ile paralelliğin yakalandığı ve bankalara getirilen yeni iç denetim yapısı ile amaçlanan daha güçlü ve sağlıklı bir sektörün oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the reasons of financial crisis in the world especially in the banking sector and negativeness, that is appeared as a result of the deficiencies in practice and affects not only country the negativeness is seen but also the other countries, is defined not given importance to the internal audit. Basel Committe on Banking Supervision that is in the constitution of Bank for International Settlements published arrangement that is named Basel II to get to give necessary importance to the audit especially internal audit and countries realize internal audit in the common framework. The standarts and basis of internal audit that are defined by Committe not having legal sanction are practised in Turkey like in the world. The arrangements related to the internal audit that are getting parallel applications with Basel II are showed oneself by the law and regulations. These regulations aim to converge with the other countries and form more strong banking sector by providing discipline and control. In this study, it is aimed to achieve how are the internal audit practises in Basel II, their coming to Turkey and the organizational structure of the internal audit in the Turkish banks. As a result of study, it is seen that similarity with the internal audit practices in Basel II are catched by the changes and regulations doing in the Turkish banking sector and more healthy and strong banking sector that is aimed is formed by the new organizational structure of the internal audit in the banks.