Turizmin kırsal toplumda aile içi ilişkilere etkisi Antalya'nın üç köyünde karşılaştırmalı bir araştırma
  1. Tez No: 26403
  2. Yazar: HÜSEYİN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLGEN OSKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
267 ÖZET Genellikle endüstri toplumlarında yasayan insanların serbest zamanlarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştir dikleri seyahat ve konaklamalar sırasında, mal ve hizmetlerin üretim ve tüketimi sürecinde gerçekleşen, çok yönlü ilişkiler toplamı olan turizm, bir değişme dinamiği ve bir modernleşme aracıdır. Turizm endüstri -kent toplumlarının değerlerini, davranış kalıplarını, teknolojilerini ve yaşam biçimlerini yayar. Turizme açılan kırsal toplum, modernleşme süreci için de geleneksel yapısını değiştirir. Turizm bu toplumların pazara açılmasını hızlandırır, mal ve hizmet üretimini artırır. Rekabet koşullarını yaratarak ailelerin ve bireylerin girişimciliğini destekler. Bu oluşumlar ailenin akrabalarla ilişkilerini zayıflatır. Babanın aile içindeki geleneksel otoritesi sorgulanmaya başlanır. Hizmet üreterek ekonomik yarar sağlayan kadının statüsü iyileşir. Gençler evrensel değerleri benimserler. Araştırma alanından elde edilen bulgular kırsal toplumda turizmi bir geçim kaynağı olarak seçen ailelerde yapısal değişmelerin olduğunu desteklemektedir; Söz konusu yörede geleneksel nitelikteki kırsal aile yerine geçiş toplumunun ailesinin yaygınlaştığı, kadının iyileşen statü süne bağlı olarak, babayla birlikte karar verme tutumumun268 geliştiği, kadının ev dışında çalışmasının doğal karşılan maya başladığı, politik tercihlerini daha serbest yapa bildiği, katı bir biçimde disipline edilmiş aile ortamı yerine geliştirici bir ortamın oluşmaya başladığı, gençlerin kendileriyle ilgili kararlarda daha bağımsız davrandıkları ve aile sorunlarının çözümüne katkıda bulundukları erkek çocuğun görece üstünlüğünün devam etmesine karşın, kız çocuklarının daha çok öğrenim görmelerinin desteklendiği, aile sorunlarında fikirlerine daha çok başvurulduğu, yetişkinlerin yalnızca itaat eden çocuk yerine bağımsız karar verebilen, girişimci çocuk tercihlerinin olduğu, mirasla ilgili olarak baba evinde kalan erkek evladın daha çok pay alması ve kız çocuğunun daha az pay alması düşünceleri yerine eşit paylaşımın esas alındığı, ev işlerinde cinsiyete dayalı işbölümünün azaldığı, erkeklerin ev işlerine katıldıkları, babanın geleneksel otoritesinin yanında karizmatik ve yasal otoritenin geliştiği, ailenin akrabalarıyla ilişkilerinin zayıfladığı ve sonuç olarak ailenin yapısal değişim sürecini yaşadığı belirlenmiştir. Bu araştırmayla, bir modernleşme aracı olan turizmin geleneksel aile yapısını, aile içi ilişkileri, rol örüntüsünü, ailesel değer ve normları değiştirmekte olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
1 6 4 SUMMARY Tourism which is a dynami.c of changing and a means of modernization is usally seen at the end of production and consumption of merchandises and services during the people are travelling or camping in their sparetime. Tourism spreads the social thoughts, the style of attidue and technology and the life style of industry- urban societys. The rural society which enter to tourism changes its own traditional sturucture during the process of modernization and it speeds up the entering the market. Also it increases the production of merchandises and ser vices. It props up the enter prices of the families and individuals by creating the conditions of rivalry. Because of these formation the relationship between the families and their relatives get worse. Father's traditional autho rity is started to discuss in the families. Women who joins to develop the economy by producting the services gets a better status. The young approprietes the universal thoughts. The results of the research show that there is a structural changing in the families which have accepted tourism as a income source. Propartional to the develomp- ment of woman's status, She starts to decide with her husband, starts to work outside and starts to vote by270 herself. And it's obvious the young start to have a right to solve the family problems and not only the sons but also the doughters start to be educated more than before. And doughters starts to get the equal share from the inhe ritance. The idea of doing some houseworks proportional to the sexuality flags. And again it is understandable the families don't want their children to be only a good child any more. They also want them to be an active and sensible parson. And it's clean that families relationship with its relatives, flags. At the end of this research we say that tourism which is a means of modernization, changes the families tradati- onal sturucture and the relationship between the members of the family. And it changes the norms and thoughts which were accepted by the family before tourism.