Paleokastro bölgesinde bir mezar
Cyprus Paleokastro tombs
  1. Tez No: 264177
  2. Yazar: ALİYE ÖZNERGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Anadolu, Suriye, Mısır ve Doğu Akdeniz ticaret yolları üzerinde yer alan Kıbrıs, tarihi boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Coğrafi konumu ve doğal kaynakları önemli bir merkez olmasını sağlamış ve kuzeyinde Anadolu, güneyinde Mısır, batısında Yunan ve Roma, doğusunda Mezopotamya ve İran gibi yüksek medeniyetlerin dikkatini çekmiştir. Ada üzerinde bu uygarlıkların varlığı ve etkisi seramik, heykel ve mimari alanda ortaya çıkan eserlerde kendini göstermiştir.Bu çalışmada da Kıbrıs'ın Paleokastro bölgesinde yer alan kayaya oyma mezar örneği ve bu mezar içerisinde çeşitli uygarlıkların etkisini taşıyan buluntular detaylı bir biçimde irdelenerek genel bir yargıya varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia, Syria, Egypt and East Mediterranean trade routes located on Cyprus, has hosted many civilizations throughout history. Geographical location and ensure that natural resources and an important center in northern Anatolia, in the south of Egypt, Greece and Rome in the west, east of Mesopotamia, and Iran has attracted the attention of such high civilizations. The existence of this civilization and its effect on the island of ceramics, sculptures and architectural works in the show itself has emerged.In this study, the areas of Cyprus Paleokastro tombs carved into the rock sample, and this tomb bears the effects of various civilizations in the findings discussed in a detailed manner to the general conclusion was one.