Girit M.Ö. II. bin ölü gömme adetleri
Burial customs of crete in the second millennium B.C.
- Tez No: 81615
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT ERKANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Mezarlar M.Ö. Il.bindeki Girit kültürlerinin önemli bir özelliğidir. Mezarlar ve mezar buluntuları arkeoloji dünyası için önemlidir. Mezarlar, bir kültürün tüm özelliklerini en açık şekilde ortaya koymaktadırlar. Girit'te yapılan kazılarda açığa çıkartılan M.Ö. II. binyılı mezarlıklanndaki ölü gömme âdetlerinin incelenmesi ve bunların çevre kültür bölgeleri ile bazı karşılaştırmalar yapılarak değerlendirilmesi tezimin kapsamım oluşturmaktadır. Tez; Knossos, Zapher Papoura, Isopata, Mavro Spelio, Ailias, Palaikastro, Gypsades, Gournia ve Mesarra gibi mezarlıklar ile bazı küçük mezarlıklardaki ölü gömme âdetlerini içermekte ve konunun gelişimi içerisinde çevre kültür bölgeleri ile bağlantılarına değinmektedir. İlgili merkezlerin coğrafi konumlan, kazı tarihçeleri ve kronolojileri genel olarak verilmiştir. İncelenen mezarların çizimleri ve ilgili merkezlerin coğrafi konumlarını gösteren bir harita da mevcuttur. Konu incelenirken, Girit bir bütün olarak ele alınmış ve araştırma Orta Minos ve Geç Minos dönemleri üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Mezarlar sınıflandırılarak bazı tiplere ayrılmış, bunun yanında gömüt tipleri de incelenmiştir. Ölü kültü ve ölü kültü ile ilgili kutsal semboller değerlendirilmiş ve mezar eşyalarından da genel olarak bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Tombs are one of the most important characteristics of the Crete cultures at IInd thousand years B.C. The tombs and the things found in the tombs are a significant for the World of Archaeology. The tombs most clearly display whole characteristics of a culture which lived any places previously. Examination of the habits of burying the dead in the cemeteries during the IInd thousand B. C. which had been produced by means of the digging in Crete and evaluation of the same through comparing with the other culture regions around constitutes the scope of my thesis. The thesis comprises the habits of burying the dead in the cemeteries the like in Knossos, Zapher Papoura, Isopata, Mavro Spelio, Ailias, Palaikastro, Gypsades, Gournia and Messarra and in some small cemeteries, and their connections with other culture regions around has been also discussed within the evolution of theme. It has been given generally there in the geographic position of the relevant centers and the history and chronology of diggings being performed previously. The drawings of the graves and the map which shows in the geographic position of the relevant centers are also available. When the matter was examining, Crete has been considered as a whole and the research has been concentrated on the Middle Minoen and Late Minoen periods. The graves have been categorized and classified in certain types, and, some burying types have also been examined accordingly. The dead cult and the sacred symbols related with the dead cult have been evaluated.