Ida M. Tarbell: The historian
Ida M. Tarbell: Tarihçi
  1. Tez No: 264211
  2. Yazar: ONUR DİZDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EDWARD KOHN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarındaki dönemde Amerika BirleşikDevletleri'ndeki en önemli edebi kişiliklerden biri olan Ida M. Tarbell'eodaklanmaktadır. Tarbell araştırmacı gazeteciliğin öncüsü olarak kabul edilmekte vegenellikle muckraker olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışma ise Tarbell'in önceliklebir tarihçi olduğunu öne sürmektedir. İki önemli tarih çalışması olan Life of Lincolnve The History of the Standard Oil Company kitaplarını analizin merkezine koyarakve genel anlamda kariyerini inceleyerek Tarbell'in tarihçi özelliklerini ve tarihdisiplinine olan katkılarını göstermeyi amaç edinmiştir. Daha genel bir tabirle,Tarbell'in Amerikan edebi, sosyal ve ekonomik tarihindeki konumunu keşfetmeyiamaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on Ida M. Tarbell, one of the most influential literaryfigures of the late 19th and early 20th century in the United States. She has beenrecognized as the pioneer of investigative journalism and generally referred to as amuckraker. This study, however, will argue that she was primarily a historian. Byputting her two significant historical works, Life of Lincoln and The History of theStandard Oil Company, into the center of analysis and by exploring her career ingeneral, it will try to demonstrate Tarbell?s qualities as a historian and hercontribution to the history discipline. In general terms, it aspires to explore Tarbell?sposition in American literary, social and economic history.