Antik çağda İda dağı: Antik kaynaklar ışığında tarihsel-kültürel bir değerlendirme
Mount İda in Ancient times: Historical-cultural evaluation in the light of Ancient reseources
- Tez No: 433769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN KÖRPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada; İda Dağı'nın, Troas Bölgesi için Antik Dönemdeki önemi incelenmiş ve anlatılmaya çalışılmıştır. Antik Dönemde, dağın kuzey taraflarında yer alan Skepsis ve Kebren gibi kentlerde yapılan hayvancılık faaliyetleri, güney kesimlerde bulunan Antandros gibi kereste bakımından zengin bir liman kentinin varlığı ve dağın, birçok av hayvanının yaşam alanı olması, bu bölgede hakimiyet kuran devletlere büyük ekonomik imkanlar sağlamıştır. Bunların yanı sıra; güney kesimlerde yer alan ve Akdeniz'e doğru açılan önemli bir ticaret limanı olan Assos'un varlığı da, bölgeye ayrı bir değer katmıştır. Çok yakın konumda bulunan Assos ve Antandros gibi limanlar sayesinde, dağda bulunan birçok hammaddenin, Akdeniz kentleriyle ticareti yapılabilmiştir. Dağ; ayrıca, kültürel ve ekonomik sınırlar da göz önüne alındığında, Doğu ve Batı Medeniyetlerinin birbirine en fazla yaklaştığı bölge özelliğini de taşımaktadır. İlk olarak M.Ö. 8. yüzyılda Homeros İliadası'nda adına rastlanılan İda Dağı'nın; 1. yüzyıla kadar, Antik Dönemde yer alan birçok kaynakta da, adının zikredildiği görülmektedir. Bu kaynaklardan haberdar olan çok sayıda seyyah ve araştırmacı, 18. ve 19. yüzyıllarda, bölgede birçok araştırmalar yapmışlardır. İlk önceleri; sadece geziler şeklinde görülen bu ziyaretler; daha sonraları, yerlerini, botanik, topografik ve arkeolojik araştırmalara bırakmıştır. Kaynakça anlamında olmak üzere; antik kaynakların, kazı raporlarının, seyyahların ve araştırmacıların yapmış olduğu yayınların üzerinde özellikle durulmuştur. Bu kaynakların sağladığı bilgiler neticesinde İda Dağı'nın tarihi, kültürel ve ekonomik yönden bölgede kilit bir role sahip olduğu vurgulanmış, ayrıca bu durumun günümüzde de devam ettiği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this article, the importance of Ida Mountain for Troas Region in ancient times has been investigated and attempted to be described. In ancient times, mountain farming activities carried out in urban areas such as the northern part of the located Skepsis and Kebrene, the existence of a rich port city terms of timber as Antandros located in the southern part of the mountain to be the habitat of many wild animals, has made great economic opportunities to the states that established dominance in the region. These, as well as significant drop to the ground in the southern part of the Mediterranean Sea trading port, the separate existence of Assos has added value to the region. With as many ports in close and Antandros, Assos trade with Mediterranean cities the mountains could be made of many materials. Mountain, also, when considering the cultural and economic boundaries also bears the characteristic of region closer together most eastern and western civilizations. First, on behalf of the Homer in Iliad 8th century BC to the first century of the occurrence of Ida Mountain, it appeared that the name mentioned in many sources in the ancient times. The sources informed that a large number of travellers and researchers had done a lot of research in the area in the 18th the 19th century. At first, only those seen trips to visit; later have replaced botany, topograhical and archaeological researches. Ancient sources, excavation reports, and the recordings of the researchers and the travelers have been especially emphasized as parts of the bibliography. As a consequence of the information provided by these sources, it has been stressed that Ida Mountain had a key role in terms of historical, cultural and economic aspects, and additionally, it has been aimed to present that this condition continues at present time.