Wavelet decomposition and its applications in aviation industry
Dalgacık ayrıştırması ve havacılıktaki uygulamaları
  1. Tez No: 264220
  2. Yazar: MELİH AKİF GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez, Avrupa Havacılık Endüstrisi'nin zaman serilerini kullanarak hava trafiğinin özelliklerini analiz etmektedir. Öncelikle, zaman frekans gösterimi ve aralıklı zaman dalgacık dönüşümü teorik altyapısı ve bazı basit tanımlamalarla tanıtılmaktadır. Daha sonra, AEA veri özellikleri incelenerek, doluluk oranı, arz edilen koltuk kilometre ve ücretli yolcu kilometre verileri analiz edilmekte ve bu değerler farklı coğrafi bölgeler ve havayolları arasında karşılaştırılmaktadır. Ayrıca, bu karşılaştırmalar havayolu işletmeleri için bazı temel ilişkileri ve ayırt edici özellikleri ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the characteristic air traffic time series data of European aviation industry by using wavelet decomposition. Firstly, time frequency representation and discrete time wavelet decomposition is introduced by giving some theoretical background and basic definitions. Then, the attributes of AEA data, i.e. load factor, available seat kilometer and revenue passenger kilometer is analyzed both geographically and based on prominent Airline operators. Furthermore, their relative comparisons have led to unravel some underlying implications and their distinctive interpretations for the airline industry.