Analyzing inflation target misses
Enflasyon hedefinden sapmaların analizi
  1. Tez No: 264219
  2. Yazar: DESTAN KIRIMHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİNÇ YELDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu yüksek lisans tezi Arellano-Bond sabit etkiler tahmin yöntemi yardımıyla hem iç hem de küresel faktörlerin enflasyon hedefinden sapmalar üzerine etkilerini belirlemektedir. Hedeften sapmalar üzerinde Merkez Bankası kredibilitesi en fazla; döviz kuru ve mali fazlanın GSYİH'ya oranı orta derecede mutlak etkiye sahiptir. Petrol fiyatlarının önemli ama sınırlı etkisi vardır. Bu tez ayrıca, doğrusal sıradan en küçük kareler yöntemi yardımıyla ülkeler enflasyon hedeflerini kaçırdıklarında enflasyon beklentilerinin oluşturulmasında herhangi bir farklılık olup olmadığını incelemektedir. Sonuçlar, Merkez Bankası'nın hedefi tutturamadığı zaman gecikmeli enflasyona verilen toplam ağırlığın enflasyon hedefine verilenden daha fazla olabileceğini ileri sürmektedir. Bu nedenle, bu analizde, enflasyon hedefinden sapmalar kısa vadede daha maliyetli dezenflasyonist bir para politikasına yol açan enflasyon ataletine neden olmaktadır. Bunun yanısıra, hedefin üstündeki sapmalar ile altındaki sapmalara verilen ağırlığın aynı olmaması bakımından enflasyon hedefinden sapmalar arasında bir asimetri olduğuna yönelik kanıt bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis identifies the roles of both domestic and global factors in missing the inflation targets with the help of Arellano-Bond fixed effects estimation. Central bank credibility has the largest absolute effect on target misses; exchange rate and fiscal surplus ratio to GDP have the medium absolute effect on target misses. Oil prices seem to have significant but limited effect. This thesis also examines whether there is any difference in the formation of inflation expectations when countries miss their inflation targets with the help of linear ordinary least squares estimation. The results may suggest that when CB does not achieve its target, the total weight put on the lagged inflation will be higher than that of the inflation target. Thus, in this analysis, inflation target misses are causing inflation inertia which leads to a more costly disinflationary monetary policy in the short run. Furthermore, there is some evidence of the asymmetry between inflation target misses in the sense that the weights put on overshooting and undershooting are not the same.