'Mücerrebnâme' edisyon kritik ve dizin
'Mucerrebnâme' critical edition and index
- Tez No: 264274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Çalışmamızın konusu, XV. yüzyılda yazılan ilk `denenmiş tedavi yöntemlerini' anlatan Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun Mücerreb-n?me adlı eseri üzerinde dil incelemesidir.Amasyalı Şerefeddin Sabuncuoğlu tarafından 1468 yılında Eski Anadolu Türkçesiyle yazılan Mücerreb-n?me adlı, tıpla ilgili eserin nüshaları da dikkate alınarak metni ortaya konulup ve kelimelerin gramatikal dizini yapılmıştır. Böylece XV. yüzyılda yazılan bir tıp eserinin kelime hazinesi ortaya çıkarılmıştır.Bu eserin Süleymaniye Kütüphanesi, Ayasofya Kitaplığı, No.3720, 3729; Şehid Ali Paşa Kitaplığı, No. 2097, Hamidiye 1034, Fatih Kitaplığı, No: 3536/3, 3619'da olmak üzere 6 ayrı nüshası olduğu tespit edilmiştir. Çalışma, bu nüshaların karşılaştırılması sonucunda oluşturulacak edisyon kritikli metne dayanmakta ve oluşturulan asıl metine bağlı olarak alfabetik dizin bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study, XV. cetury written in the first century of the `tried and tested methods of treatment? describes the work of Şerefeddin Sabuncuoglu?nun Mucerreb-n?me is on the language examination.With Amasya in 1468 by Şerefeddin Sabuncuoglu written in Old Anatolian Turkish Mucerreb-n?me, copies of medical-related work is also revealed by considering whether the text of the grammatical and lexical index was conduted.Thus XV. century of work in written with a vocabulary of medicine was uncovered.This work is the Suleymaniye Library, Ayasofya Library, No.3720, 3729, Shaheed Ali Pasha Library, no. In 2097, Hamidiye in 1034, Fatih Library No: 3536/3, 3619'da to have been found to have six different copies. Copies of this work by comparing the text to be formed based on the critical edition and the original text consists of sections depending on the alphabetical index.