Türk sinemasında çingenelerin temsili
The representation of romani people in Turkish cinema
- Tez No: 264442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT İRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Türk Sinemasında Çingene temsilleri incelenmiştir. İlk bölümde Çingene tarihi ve yaşam tarzı her yönüyle detaylı olarak ele alınmış; etnik grup, etnik kimlik, aidiyet gibi kavramlar açıklanmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde Çingene müziği, edebiyatı ve sinemasından belli başlı örnekler verilmiş ve Aksanlı Sinema kavramı irdelenmiştir. Üçüncü bölümde Çingenelerin Türk Sineması içindeki temsilleri, ayrı dönemlere ait üç film üzerinde yapılan metin analizleriyle incelenmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında Çingenelerin Türk Sinemasındaki varlıkları, karakter analizi ve sosyal yapılanma gibi ölçütler ışığında değerlendirilmiş; Çingenelerin Türk Sinemasında nasıl temsil edildikleri ve temsillerin dönemlere göre nasıl değişim gösterdiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the representations of the Romani people in Turkish Cinema have been examined. In the first chapter of the study, the background of Romani people and their life styles are taken in hand in detail and the concepts such as ethnic group, ethnic identity and the state of belonging are explained.In the second chapter, notable examples of the Romanis? music, literature and cinema are given and the concept of Accented Cinema is explicated. In the third chapter of the study, the representations of the Romani people in Turkish Cinema are analyzed through three films which have been selected from the different ages of the Turkish Cinema. In the conclusion of the study, the presence of the Romani people in Turkish Cinema is evaluated under the criterions such as character analysis and social organism and it is discussed how the representations of the Romanis in Turkish Cinema are being held and how it has been changed in years.