Sürgün sonrası eserlerinde Ovidius'un ruh hali ve İmparator Augustus ile çatışması
Ovid's mood and challenge to the Emperor Augustus in his post-exilic poetry
  1. Tez No: 264443
  2. Yazar: LEVENT KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA DEMİRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Latin Edebiyatı'nın üstün şairi Publius Ovidius Naso'nun, dönemin Roma İmparatoru Augustus'un resmi görüşleriyle uyuşmayan tarz ve tutumu sonucu gönderildiği sürgünde kaleme aldığı Tristia, Epistulae Ex Ponto ve Ibis adlı eserleri incelenmektedir. Sürgün sırasında hem bir Roma vatandaşı hem de dönemin en başarılı Romalı şairi olarak katlandığı ruhsal ve fiziksel sıkıntılar, devinimler ve merkezi otoriteye karşı sergilediği sanatçı direnci, söz konusu üç metin vasıtasıyla ortaya konmaktadır. Çatışmann arka planının daha iyi anlaşılması bakımından, Şair'in sürgün öncesi yazdığı bazı sıradışı eserlerine de başvurulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ovid's post-exilic corpus consisting of Tristia, Epistulae Ex Ponto and Ibis are thoroughly studied to analyse his inner emotional chaos, sense of destitution and ambiguous resistance as a distinguished and mistreated Roman poet in relation to the tyrannical authority of the Emperor Augustus. At the same time, some of his eccentric pre-exilic poetry are referred in order to understand the background of his strife with the Emperor.