Türkiye'de milli güvenlik söyleminin dış politikada işlevselleşmesi
Operational of national security in Turkish foreign policy
  1. Tez No: 264453
  2. Yazar: BULUT GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Tezin konusu, milli güvenliğin Türkiye'de siyasal alanda doğuşundan başlayarak izlediği yoldan hareketle dış politikada konumlanışını incelemektir. Bunun için Hükümet Programları, TBMM Tutanakları ve MGK Basın Bildileri'nden söylem analizi yöntemiyle yararlanılmıştır.Özellikle 1960'lı yıllardan itibaren milli güvenlik kavramı hukuk, siyaset, dış politika alanlarında belirleyici olmaya başlamıştır. Çalışma, bu terimin nasıl ortaya çıktığını, kullanımının yaygınlaşarak nasıl kavram haline geldiğini, söylem biçimine dönüşerek politikaları nasıl etkilediğini sunmayı hedeflemiştir. Özel olarak dış politikada nasıl işlevselleştiğini örnek olaylar çerçevesinde göstermeye çalışmıştır.Bu bağlamda çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmada kullanılan yaklaşım ve yöntemden söz edilmiştir. İkinci kısımda milli güvenliğin ortaya çıkışı, hukuk ve siyasette yaygınlaşması ele alınmıştır. Üçüncü bölüm ise, dış politikada terim/kavram/söylemin seyrini sergilemeyi amaçlamıştır. Türkiye'nin dış politika seçimlerinde milli güvenliğin bir referans noktası olarak nasıl işlevselleştiği, bu öncelik ve ağırlığın nasıl ve ne biçimde saptandığı açıklanmaya çalışılmıştır. Ancak bunu yaparken, milli güvenlik politikasının gerekliliği ve zorunluluğunu ortaya koymak yerine, kavramın işlevselleşmesi noktasındaki sebepler ve bu sebeplerin ardındaki gelişmeler tartışılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to explain the generation and proliferation of ?National Security? in Turkey, especially in foreign policy. To explore the role of the notion, this dissertation analyzes Government Programs, official reports of Grand National Assembly of Turkey and press release of National Security Council with discourse analysis.The ?National Security? has a major role in law, politics, and international relations especially since 1960?s. The study examines the process of the introduction of the ?term?, becoming a ?notion? and the effects on politics by being a ?discourse?, with the case studies especially in foreign policy.The first part of the thesis is concerned with the approach and the method which are used in the study. In the second section, emergence of ?National Security? and becoming widespread in law and policy are addressed. Third and last section aims at the process of ?term?, ?notion?, and ?discourse? in foreign policy. This dissertation challenges the argument that national security is a reference point in foreign policy of Turkey and tries to determine of this distinct and severe priority. By doing it, the underlying factors are tried to be discussed instead of the requirements and necessities for national security.