İş güvencesi kavramı ve iş güvencesinin etkilerini çalışanların algılamaları üzerine bir araştırma
Job security and a research on employee's perceptions about the effects of job security
  1. Tez No: 264452
  2. Yazar: FARUK ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SADULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İş güvencesi bilimsel olarak çalışma hakkının korunması olarak bilinmektedir. Bu güvencenin temel amacı, kendisinin ve ailesinin geçimini emeğiyle sağlayan işgörenlerin haklı bir sebep olmaksızın çalışma hakkının elinden alınmasını engellemek, işveren tarafından gelebilecek haksızlıklara karşı çalışanların güvence altına alınmasını sağlamaktırİş güvencesi sağlanması, İş Hukuku'nun başlıca amaç ve konularından birisini oluşturmaktadır. İş güvencesi çalışanların haklarını güvence altına alırken bir yandan da kayıt dışı ekonomiyle mücadelede, haksız rekabetin önlenmesinde ve çalışan refahının yükseltilmesinde önemli rol oynamaktadır.Bu araştırmada banka çalışanlarına anket uygulanarak banka çalışanlarının iş güvencesi hakkındaki bilgi düzeyleri ve iş güvencesinin çalışanlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Job Security is known as protection of rights to work scientifically. Main purpose of this security is to prevent to be revoked of rights to work, without a valid reason, of workers who earns themselves and their families, and provide to secure employees against injustices which may be done by employers.Providing job security forms main purposes and subjects of Labour Legislation. While job security is securing employees? rights, on the other hand it plays a significant role on the struggle of informal economy, unfair competition prevention and enhancing employee welfare.In this research, bank employees? knowledge levels about job security and effects of job security on employees are researched by conducting a questionnaire