Bekir Küçükay'ın motif örneklerinin egzersizleştirilmesi eser ve egzersizlerin teknik analizi pratik stratejileri
Making exercises of Bekir Küçükkay's motif samples analysis of works and exercises practice strategies
- Tez No: 264469
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BEKİR KÜÇÜKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Gitar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma gelişmiş gitar teknikleri ve alternatif çalışma yöntemlerini ele alarak, ileri düzey teknik egzersizlere yeni bir bakış açısı sunmayı amaçlar. Bu sebeple bu çalışmada, spesifik bir sorun üzerine yol almanın ötesinde, sorun çözümüne ilişkin stabil olmayan, kendi içinde de geliştirilmeye açık öneriler sunulmuştur. Bununla birlikte bu çalışmanın alternatiflerinden farklı olarak incelediği bir başka nokta ise yöntemdir. Bu çalışmada araştırmacının Bekir Küçükay'ın motiflerinden geliştirdiği egzersizler bir veri olarak kullanılmış, bu verilerin nasıl ve ne şekilde uygulanması gereği araştırılmıştır. Elde edilen veriler, yöntem bilgisi, çalma ve duate üzerine temellendirilmiştir. Bu yöntemler klasik fikirlerden ve öğretilerden bağımsız olarak günümüz yeni teknikleri ve öğretileri ile birleştirilmiş bir sistem bütünü ortaya koymayı hedeflemiştir.Bu çalışma, tekniği üç ayrı boyutta incelemektedir. Tarihi gelişim sürecinde enstrümanda sağ el çalma tekniği tek bir hareket olarak düşünülmüştür; teli çekme. Bu hareket, aşamalı olarak günümüzde bilinen iki aşamalı harekete ulaşmıştır; teli tutma ve çekme. Bugün ise son seksen yıl içerisinde geliştirilen hamle, tek bir ses elde etmek için üç aşamaya çıkarılmıştır; öncül hareket (hamleye hazırlık), teli tutma ve çekme. Bu üç aşama, düşünsel bir sisteme dayalı, zaman kavramının genişlediği bir düzlemde enstrümana yaklaşarak, sonuç elde etme üzerine kurulmuştur. Bu çalışmada ele alınan yöntem, aynı düşünsel sistemden yola çıkmıştır. Sunduğu verileri çok geniş çapta teknik bir örgüden geçirerek çalma ve çalışma yöntemleri hakkında net bilgiler vermeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a new aspect to the advanced level of technical exercises considering improved guitar techniques and alternative study methods. Because of this, beyond standing into a specific problem, this study presents advice that is not stable and can be improved in itself for problem solving. Another point of this study different from its alternatives is the analyses of the method. The improved exercises have been used as the data of this research. How and in what ways are these exercises going to be applied is studied. The data is based on method, performing and fingering. Independent of classical ideas and doctrines, these methods are combined with the new techniques and doctrines and aimed to state a whole system.This study investigates the technique in three different dimensions. In historical period, playing the instrument was thought to be in one movement which is plugging the string. This movement progressively reached to the known two-stage movement. Holding the string and plugging. Today, the move that improved in last 80 years, is reached up to three movements for acquiring one voice. Pre-movement (Preparation to the move), holding and plugging. These three movements are established to get results based on a imaginary system and in a dimension that time consept does not exist. Method of this study comes out from the same intellectual system. It aims to give straight information about study methods and performing by technically synthesizing the presented data.