Tarihi gelişimi ve sosyal politika boyutu ile Türk Hukukunda iş güvencesi
Job security with historical development and social policy aspects in Turkish Law system
- Tez No: 264550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İş güvencesi kurumunun, çağdaş iş hukuku mevzuatlarında yer alması uzun ve zorlu bir süreç izlemesi ile gerçekleşebilmiştir. Türkiye'de ise bu süreç çağdaş hukuk düzeninin çok gerisinde bi syi izlemiştir. Bu bağlamda, çalşmann biinci bölümünde ülkemizde 2003 yılından itibaren uygulanmakta olan iş güvencesi hükümlerinin, yasalaşma süerci, ulusal ve uluslararası kaynakları inclenmiştir. İkinci bölümde iş güvencesi hükümlerinin 4857 sayılı İş Yasası kapsamında yasal çerçevesi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise iş güvencesi kurumunun sosyal politika boyutu küreselleşme ekseninde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The spot of the instition of job security within the content of modern labor law regulations has been gained through a long and challenging process. This process has been advanced behind the modern legal system in Turkey. İn this context, at tha first phase of our study, legislation process of local provision in force from the date of 2003 has been examined together with local and international sources of job security. The second phase consist of analyze of job security within the social policy alang with the guıdance of globalization.