Avrupa Birliği (AB )' nin Türk bankacılık sistemine muhtemel etkisi
The possible effect of the European Union on Turkish banking system
  1. Tez No: 264551
  2. Yazar: SERHAT TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
AB'ne üyelik ülkemizin ilerleyebilmesi açısından bir fırsat olarak görülmektedir. Finans piyasasının baş aktörü bankalara söz konusu fırsatın değerlendirilmesinde önemli rol düşmektedir. Mali piyasanın belkemiğini oluşturan bankacılık sistemindeki sorunların ulusal ekonomiye olumsuz yansımaları yadsınamaz bir gerçektir. AB' ne üyelik ülkemiz açısından önem arz eden konuların başında gelmekte ve bu süreçte Türk bankacılık sektöründeki sorunların, özellikle AB bankacılık sistemine uyum sorunlarının irdelenerek, çözüme kavuşturulması, milli gelirin yüzde 92'si oranında bir bilanço büyüklüğüne sahip olan sektör açısından olduğu kadar ülkemiz ekonomisi açısından da tartışılmaz bir önem arz etmektedirAnahtar kelimeler : Avrupa Birliği, Bankacılık, Etki
Özet (Çeviri)
Membership to the EU is considered an opportunity concerning Turkey?s development. The banks, leading actors of the finance market, have the greatest role in seizing this opportunity. Being a backbone of the finance market, banking system?s problems have negative reflections on the national economy, as well. Membership to the EU is of primary importance. Therefore, during this period, problems of the Turkish banking system should be analyzed together with the adaptation problems thereof to the EU banking system with a view to resolve them. That means that this period is very important in terms of the sector having an overall statement with 92% as well as Turkey?s economy.Key Words : The European Union, Banking, Effect