Sermaye şirketlerinde birleşme, devir, tasfiye süreçleri ve vergilendirilmesi
Conjunction, turnover, go phutting operations and taxing of capital stock companies
  1. Tez No: 264631
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET UTKUSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın konusu; sermaye şirketlerinde tasfiye, birleşme, devir süreçleri ve vergilendirilmesidir. Bu çalışmanın amacı ise ülkemizde sermaye şirketleri açısından çizilmiş bu yasal çerçevenin vergisel anlamda derinlemesine incelenmesi ve var olan yasal düzenlemeler hakkındaki sorunların ortaya konmasıdır. Ayrıca günümüz ekonomik koşullarında milyar dolarlarla ölçülen birleşme ve devralma müesseselerinin ülkemiz mevzuatı açısından incelenmesinin de çalışmamızın önemini ortaya koyduğu kanısındayız.Bu çalışmada tasfiye, birleşme ve devir işlemlerinin süreç anlamında özel hukuk açısından yasal prosedürlerini anlatan Türk Ticaret Kanun'unda yer alan hükümler detaya inilmeksizin ana esaslar içinde, vergisel anlamdaki hukuki boyutu ise geniş, kapsamlı ve detaylı olarak yapılan literatür taramasından sonra sonuçlarıyla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this work is conjunction, turnover, go phutting operations and taxing of capital stock companies. The aim of this work is deep inspection of the law frame considered for capital stock companies from the view of taxing in our country and reveal problems on this subject. More over in these days of economy, analysing the conjunction and turnover companies which can be measured in billions of dollars in terms of our own legistations, can point out the importance of this work.In this work, conjunction, turnover and go phutting operations considered in a wide frame in the name of legistations defined in Turk Ticaret Kanunu while legistations on taxing is considered widely, extensively and after a literatur searh is done.