Cumhuriyet'in ilk yıllarında İzmir'de bağ ve bağcılık
The first vineyard and viticulture in the republic of İzmir
  1. Tez No: 264682
  2. Yazar: FİGEN KUMRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Türk İnkılap Tarihi, Economics, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada Cumhuriyet'in İlk Yıllarında İzmir'de Bağ ve Bağcılık incelendi. Osmanlı Devleti döneminde savaşların İzmir'de üzüm üretimini nasıl etkilediği araştırıldı. Milli mücadelenin sonlarında Türkiye Ekonomi Kongresi, tarım ekonomisine etkilerini yansıttı. Ayrıca meclis programları ve Atatürk'ün ekonomi politikaları bağların görünümünü değiştirdi.Yunan işgalinden kurtulduktan sonra terk edilmiş üzüm bağları ve üzüm fiyatları belirlendi. Diğer taraftan Türk-Yunan nüfus mübadelesi ve tarım ekonomisi analiz edildi, İzmir yangını ve üzüm ihraç sorunu gözlendi. Bununla birlikte İzmir ticareti ve kereste sorunu ve terk edilmiş bağlar tezin son bölümünde ele alındı. Sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında İzmir bağları ve İzmir bağcılığı derinlemesine araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, The First Vineyard and Viticulture İn The Republıc of İzmir. In the period of Ottoman State, it was investigated that how the war's affect the grape production in İzmir. At the end of the national struggle, Turkey Economic Congress, reflected the effects of agricultural economics. Also assembly programs and Atatürk's economic policies, changed the views of the vineyards.After liberating the Greek invasion, the abandoned vineyards and the prices of grapes were determined. On the other hand, Turkish-Greek population exchange and agriculture economi were analyzed, İzmir fire and the problem of exporting the grapes were observed. However trade of İzmir and timber issue was addressed at the last part of the thesis. In conclusion; in the early years of Republic of Turkey, İzmir vineyards and viticulture of İzmir were researched thoroughly.