The comparison of internet advertising and traditional advertising models in terms of effectiveness
İnternet reklamcılığı ile geleneksel reklam araçlarının verimlilik açısından karşılaştırılması
- Tez No: 264734
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN DOĞAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Reklamcılık, tüm dünyada büyük bir hızla, geleneksel reklam yöntem ve mecralarına hem alternatif hem de tamamlayıcı olan dijital platforma yayılıyor.İnternetin çok kısa bir sürede gelişip bugün geldiği noktada, günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olduğu, birçok kolaylıktan faydalanmamızı sağladığı, hatta alışkanlıklarımızı değiştirdiği söylenebilir. Reklam ajansları, reklam verenler ve hatta kullanıcılar tarafından internetin önemi, zaman kazandırması, istenilen bilgiye hızlı erişim, hatta evinizden alışveriş yapmanıza olanak sağlaması gibi avantajları sayesinde kısa sürede anlaşıldı.Gazete, dergi, televizyon ve radyo gibi geleneksel reklam araçları ile birlikte internetin tercih edilmesinin sebeplerine bakıldığında, her aracın kendi karakteristiklerine göre avantajları ve dezavantajları olduğu görülmüştür. Reklam veren açısından amacı doğrultusunda en verimli aracı seçmesi, seçilen aracın özellikleriyle doğru orantılı olacaktır. Reklam stratejisi oluştururken bu araçların birkaçını birlikte kullanmak en verimli yöntemlerden biridir denilebilir. Ancak günümüzde henüz gelişiminin ilk safhalarında olan internetin, sunduğu imkanlarla reklam verenler ve reklamın ulaştırılmak istendiği kitleler için verimlilik açısından bakıldığında bir çok avantajının olduğu yadsınamaz bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Advertising is getting into a digital platform which is alternative and complementary to traditional mass media and its types in all around the world at a great rate. In a short period of time, as the internet developed and came to the point where it is today, it can be said that it becomes one of the indispensables in our daily life, provides us many utilities and even changed our habits. Because of the advantages as time saving, quick access and even shopping from your home, the importance of internet advertising is understood in a short time by the advertising agencies, advertisers and even by the users.Considering the reason of prefering to use internet with the traditional advertising types as newspaper, magazine, television and radio, it is observed that each type has its own advantages and disadvantages according to its characteristic. According to the advertiser, to choose the most efficient medium considering the purpose, would be directly related to the features of the chosen medium. It can be said that, using some of them together is the most efficient way for the advertising strategy. However, at the present day it is an undeniable reality that, the internet which is just in the beginning of is development has many advantages for the advertisers and for the mass media from the perspective of efficiency.