Computer aided education
Bilgisayar destekli eğitim
  1. Tez No: 264735
  2. Yazar: CAN CEMAL CİNGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN DOĞAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Eğitim sektöründe bir çok yazılı materyal kullanılırken, araştırmalar görsel algının da eğitimde önemli bir yeri olduğunu göstermektedir. Bu bilgiden yola çıkarak, bilgisayarın da kullanımıyla yeni eğitim sratejileri geliştirilmiştir. Bu tezin amacı, eğitimde bilgisayarın rollerini vurgulamak ve geleneksel eğitimle bilgisayar destekli eğitimi karşılaştırmaktır.Bilgisayar teknolojisinin gelişmesi, eğitim sektöründe derin bir etki yaratmıştır. Bilgisayar destekli eğitim okullarda müfredatın bir parçası haline gelmiştir. Bugün herkesin hayatında yer alan bilgisayar, insanlar için gittikçe vazgeçilmez bir kaynak olmaktadır. Bilgisayar destekli eğitimde bana göre en önemli araç arama motorlarıdır. Sonuca ulaşmada en hızlı ve en önemli araç olduğunu düşünüyorum. Bir diğer rolü ise renkli programlarla, resimlerle, videolarla ve animasyonlarla bir şeyler öğrenmek özellikle çocuklar için değişik ve ilgi çekici bir seçenektir. Bunun yanında bilgisayarda bilginin taşınabilmesi, kopyalanabilmesi ve dağıtılabilir olması da bilgisayar destekli eğitimin giderek yayılmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
While all sort of written information were widely used in education, studies showed that visual perception is very important in learning. For this purpose new teaching strategies were developed using computer. The aim of this thesis to emphasize roles of computer in education and to make a comparison of computer aided education vs. traditional education.The computer technology has a deep impact on education. Computer education forms a part of the school and college curricula, as it is important for every individual today, to have the basic knowledge of computers. In computer aided education, for me the most important tool is ?search engine? It is not comparable to search a topic in a 4 volume book and an electronic document. The search menu is the most important and fastest tool to reach the target. Another role, It will be more interesting and attractive to use a colorful software with animations or videos than reading a book especially I children. This module can help students deeply understand the content with diagrams, pictures and movie clips when needed. Beside that software?s are easy to carry, copy and distribute. Because of these advantages computer aided education expand day to day.