Hatay İli'nin su potansiyeli ve sürdürülebilir yönetimi
Hatay province?s water potential and sustainable management
- Tez No: 264751
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, hayatın kaynağı ve canlı organizmaların temel yapı taşı olan suyun önemine istinaden, bölgesel ölçekte yapılmış bir etüt ve planlamanın mahsulüdür. Eserde, bütün varlıklar tarafından hak edilmiş olan en temel ihtiyaç maddesine dair Hatay'daki potansiyel ve bu potansiyelin sürdürülebilir tüketim şekli ele alınmaktadır.Çalışmanın içeriği dört ana başlık altında değerlendirilmiştir. Birinci bölümde öncelikle suyun ehemmiyeti vurgulanarak Dünya'da ve Türkiye'deki su potansiyeli ile dağılımı ortaya konulmuş, su yönetimi kavramı ile su yönetim anlayışının evrimi irdelenmiştir.İkinci bölümde çalışmanın mekânsal boyutunu oluşturan Hatay'ın genel coğrafi özellikleri ele alınmıştır. Bu sayede sonraki bölümlerin içeriğinin daha kolay kavranması için bir altyapı oluşturulması hedeflenmiştir.Üçüncü bölümde akarsular, göller, kaynaklar, mineralli sular, Akdeniz ve yeraltı suları başlıkları altında Hatay'ın su varlığına dair verilerin sistematik bir dökümü çıkarılmıştır.Dördüncü bölümde ise Hatay su potansiyelinin değerlendirilmesinde karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların sürdürülebilir yönetim anlayışı perspektifinden ele alınması üzerinde yoğunlaşılmıştır.Hülasa, ilde kıymeti haiz bir su potansiyelinin varlığı takdir edilmiş, su konusunda mevcut sorunların çözümü için havza bazlı sürdürülebilir yönetimin en doğru çözüm olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is the result of a research and planning conducted on a regional scale with reference to water which is the source of life and a building block of living organisms. It deals with potential of the most basic need of all beings, water, in Hatay and a sustainable consumption way of that potential.The study has four parts. In the first part firstly the importance of water has been stressed and its potential and distribution in the world and in Turkey have been stated. Then the concept of water management and the evolution of the understanding of water management have been studied thoroughly.In the second part the general geographic features of Hatay (which is the spatial dimensions of the study) have been presented with the intention of laying the groundwork for the subsequent contents to be able to comprehended more easily.In the third part a systematic and detailed presentation of the data for the water potential in Hatay under the titles of rivers, lakes, springs, mineral waters, Mediterranean and underground waters.In the fourth part, the problems faced in the utilization of the water potential in Hatay and coping with those problems from the perspective of sustainable management have been focused.In brief, the existence of a valuable water potential has been appreciated and it has been concluded that basin-based sustainable management is the most accurate solution to the present problems related with water.