Şırnak asfaltitleri külünde nikel ve molibdenin spektrofotometrik tayini
Spectrophotometric determination of nickel and molybdenum in Şırnak asphaltites ash
- Tez No: 430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ REHBER TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET ŞIRNAK ASFALTİTLERt KÜLÜNDE NİKEL VE MOLİBDENİN SPEKTROFOTOMETRİK TAYİNİ ŞİMŞEK, Olcay Yüksek Lisans Tezi Gazi üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü 1986 Bu çalışmada Sımak aaf alt itleri külünde nikel ve molibden spektrofotometrik olarak tayin edilmiştir. Bu elementlerin tayini için sıvı-sıvı ekstraksiyonu yapılmıştır. Kompleks oluşturucu reaktif olarak Ni ve Mo için sırasıyla dimetilglioksim ve alfa-benzoinoksim kullanılmıştır. Nikel dimetilglioksim ve molibden alfa-benzoinoksim kompleksleri kloroform ile ekstrakte edilmiştir. Nikelin spektrofotometrik tayini hem sulu fazda hem de kloro form fazında yapılmıştır. Spektrumlar sulu ve kloroform fazında sıra sıyla 55 mi, mg“1, om”1 absorptivite ile 547 nm de, 82 mi, mg“*-, cm”1, absorptivite ile 327 nm de maksimum absorpsiyoıi göstermektedir. Yapılan çalışmaların sonucuna göre hem kloroform hem de sulu fazda asfaltit külündeki nikel miktarı $» 0,44 olarak bulunmuştur. Sonuçlar gravimetrik analiz sonuçlarıyla desteklenmiştir. Benzer şekilde, molibden spektrofotometrik olarak tiyosiyanat ile tayin edilmiştir. Spektrumlar asidik ortamda 25 mi, mg“1, cm”1 absorptivite ile 456 nm de ve eter fazında 80 mi, mg, cm"1 absorp tivite ile 470 nm de maksimum absorpsiyon göstermektedir. Asfaltit külünde molibden miktarı yaklaşık olarak $> 0,27 olarak bulunmuştur. Nikel ve molibden tayini üzerine diğer iyonların etkileri tartışılmıştır. Sünni olarak hazırlanan diğer iyonlar ortamında nikel ve molibden tayininde bağıl hata ^ 5 ve ^ 10 olarak bulunmuştur. - III -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SPECTROPHOTOMETRIC DETERMINATION OP NICKEL AND MOLYBDENUM IN ŞIRNAK ASPHALTITES ASH ŞİMŞEK, Olcay M.S Gazi university Institution of Science 1986 In this study, nickel and molybdenum in Şırnak asphaltites ash were determined spectrophometrically. Liquid-liquid extraction was performed for the determination of these elements. Dime thy lglyoxim and alpha-benzoinoxime were used as a complexing agent for Ni and Mo res pectively. Nickel dimethlyglyoxim and molybdenum alpha-benzoinoxime complexes were extracted with chloroform. Spectrophotometric determination of nickel was performed both in aqua phase and in chloroform phase. The spectra show an absorption maximum at 547 nm with the absorptivity of 55 ol» ng » cm~l and at 327 nm with the absorptivity of 82 ml, mg“”l, cm~l in aqua phase and in chloroform phase respectively. According to the results of the studies performed both in chloroform and in aqua phase, the nickel content of asphaltite ash was found to be 0,44 percent. Results were supported with the result of gravimetric analysis. Similarly molybdenum was determined with thiocyanate spectrop- hotometrically. The spectra show an absorption maximum at 456 nm with the absorptivity of 25 ml, mg-1, cm-1 in asidic medium and at 470 nm with the absorptivity of 80 ml, mg~^, cm“”l in ether phase. The molybdenum content of asphaltit ash was found to be approximately 0,27 percent. The effect of diverse ions on the determination of nickel and molybdenum was discussed. The relative error of the determinations of nickel and molybdenum were found to be 5 % and 10 # respectively in artificially prepared diverse ions medium. - IV -