Düzensiz göç ve fuhuş amaçlı kadın ticareti: Türkiye örneği ve İsveç modeli üzerine tartışmalar
Irregular migration and trafficking in women for sexual purposes: The case of Turkey and discussions on Swedish model
- Tez No: 264910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Son yirmi yılda uluslararası göç alanında eskisine göre farklı özelliklere sahip yeni eğilimler ortaya çıkmıştır. Soğuk savaşın sona ermesi, komünist rejimin çökmesi, etnik savaşlar gibi sosyal, politik, kültürel ve ekonomik değişiklikler Avrupa'da yeni göç hareketliliklerini beraberinde getirmiştir. Türkiye gibi göç veren ülke olarak bilinen bazı ülkeler göç almaya başlamışlardır. Göçün kadınlaşması uluslararası göçte meydana gelen diğer yeni eğilimlerdendir. Türkiye, çevre ülkelerdeki siyasi ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak göç almaya başlamıştır. Sovyetler Birliği'nin çöküşü ile birlikte Doğu Avrupa ve eski Sovyet Ülkelerinden çok sayıda kadın turist olarak Türkiye'ye giriş yapmıştır. Türkiye'ye yönelik uluslararası göçün kadınlaşması 1990'larda bavul ticareti ile başlamış ve seks/eğlence sektörü, ev içi hizmet ve bakım hizmeti gibi diğer sektörlerdeki artışla kendini göstermiştir. Daha iyi bir iş ve yaşam koşullarına sahip olabilmek için göç eden kadınlar, bu süreçte cinsel hizmete yönelik erkek talebini karşılayan seks sektörüne kadın sağlayan tacirlerin tuzaklarına düşmektedir. Tam rakam bilinmemekle birlikte her yıl bir milyon kadın ve kız çocuğun fuhuş amaçlı ticareti yapılmaktadır. Devletlerin artan derecede sınırlayıcı göç politikaları kadın göçmenleri farklı stratejiler aramaya itmekte ve kadınları tacirlerin sömüsüne açık hale getirmektedir. Diğer taraftan kapitalizmle birlikte farklı tezahürler altında kendini gösteren ataerki toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yeniden üretmekte ve kadının ezilen aşağı konumunu devam ettirmektedir. Fuhuş sektörü, ataerkinin kadın bedeni ve cinselliği üzerinden iktidarını güçlendirdiği alanlardan bir tanesidir. Fuhuş amaçlı kadın ticareti, erkeklerin cinsel hizmetlere olan talebini karşılayan fuhuş sektörüne kadın tedarik etmektedir. Kadın ticareti ile mücadelede cinsel hizmetlerin satın alınmasını yasaklayan İsveç Modeli, fuhuş sektörünün varlığını, fuhuş amaçlı kadın ticaretinin temel nedenlerden biri olarak kabul eder. Fuhuşu bitirmeyi amaçlayan bu model temel olarak fuhuşa yönelik erkek talebinin bitirilmesine ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasına odaklanmaktadır. Cinsel hizmetlerin satın alınmasını yasaklayan bu modelin, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, gelir dağılımı eşitsizliğinin çok yüksek; yabancı fuhuşun yasak olmasına karşın çok yaygın olduğu Türkiye'de uygulanması mümkün olabilir mi ?
Özet (Çeviri)
Over past two decades there has emerged a new trend in international area of migration which has a character distinguishes it from earlier. Changes in social, political, cultural and economic activities such as the end of the Cold War and collapse of communist regime as well as the ethnic wars resulted in the new mobility in Europe. Some countries traditionally known country of emigration have become country of immigration. For instance Turkey has become country of destination and of transit. Feminization of migration is another new trend which has emerged in international area of migration. After the disintegration of Soviet Union many women from Eastern Europe and Soviet Countries entered Turkey on tourist visa. Feminization of International migration into Turkey has started with the suitcase trade in the '90s, and then spread into other informal sectors such as sex, entertainment, domestic work and child care. Women migrating in order to attain better job and life conditions for themselves and their families may fall into the hands of traffickers providing prostitutes for the sex sector. Globally, every year about a million women and girls are trafficked. Increased restrictions and the growing obstacles on labour migration, associated with the involvement of migrants in informal economy have contributed to encourage irregular migration. Different forms of patriarchy encourage gender inequality and the maintenance of women's subordination. The sex sector is one of those where patriarchy maintain power over body and sexuality of women. The Swedish model of combating trafficking in women by criminalizing the buying of sexual services regards the existence of the sex sector as the primary reason for trafficking in women. This model aims to end men's demand for purchase of sex and thereby to reduce gender inequality as well as empowering women. Is that possible to implement Swedish Model in Turkey?