Kurumsal yönetişim ve insan kaynakları yönetimi uygulamaları ile ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on corporate governance's link to human resources management practices
  1. Tez No: 264911
  2. Yazar: CENK ULUSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVAT ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bir kurumun sürdürülebilir yüksek performansa ulaşmasını, temel ilkeleri olan adillik, şeffaflık, sorumluluk ve hesap verebilirliliği sağlama yolu ile gerçekleştirilmesi süreci olarak adlandırılabilecek kurumsal yönetişimin insan kaynakları yönetimi (İKY) uygulamaları ile ilişkisini incelemeye ilişkin olan bu çalışmanın ilk bölümünde kurumsal yönetişim, genel hatları ile ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde kurumsal yönetişim ve İKY'ni önce kavramsal açıdan, daha sonra da kurumsal yönetişim uygulama ve kodlarının İKY ile İlişkisini, uygulamalar açısından incelenmektedir. Çalışmanın son bölümü ise, kurumsal yönetişim ile İKY uygulamaları ilişkisini içeren ve iki bölümden oluşan bir araştırmayı içermektedir.Araştırmanın ilk bölümü kurumsal yönetişim uygulamasına sahip çok uluslu bir işletmede, nitel araştırma türünde gerçekleştirilmiş ve kurumsal yönetişim ile insan İKY uygulamaları arasında ilişkiye ilişkin bilgiler ve uygulama örnekleri hakkında bilgiler edinilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümü ise, ilk bölümün gerçekleştirildiği işletmede ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir şirketler grubunun yedi işletmesindeki çalışanlarla gerçekleştirilen ve toplamda 178 kişiyi içeren bir örnekleme sahip çalışmayı içermektedir. Sonuç olarak, kurumsal yönetişimin bazı uygulamaları ile İKY uygulamaları arasında ilişkilerin saptandığı, kurumsal yönetişim uygulaması bulunan işletmede çalışan personelin kurumsal yönetişimin İKY ile ilgili uygulamaları konusuna daha fazla önem verdikleri ancak buna karşı, ilgili uygulamalar hakkındaki başarı algılarının da daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca işletmede kurumsal yönetişim uygulaması olsun ya da olmasın, çalışanların kurumsal yönetişimin İKY ile ilgili alanlarında İKY'nin öncelikli ve ağırlıklı rol alması gereği ile ilgili ortak algıları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance (CG), main principles being transparency, fairness, responsibility and accountability, is a tool that ensures sustainable high performance of a company. This study analyses the relation of human resources management (HRM ) to CG and in the first part of the study the general definition and evaluation of corporate governance is studied. In the second part CG and HRM is first conceptually defined and then the relation of CG codes and practices to HRM practices is analyzed. Last part of the study consists of research that examines the CG and HRM implications in two parts.First part of the research is conducted in a qualitative manner in multinational company with CG practices, consisting of information on the relation and practices of CG and HRM. The second part of the research is based on a survey conducted in the multinational company that was used in the first part of the research and in a group of companies in the service industry. The survey conducted on a sample of 178. As a result, some implications of CG is in relation to HRM practices and in the company where CG is practiced, employees asign higher importance to the HRM practices and still percieve higher success from the practices implemented in the company. Also in both of the companies, in dependant of weather CG is practiced or not, it was observed that the employees have a common perception that HRM has primary and an important role in areas where CG has link to HRM.