Kurumsal iletişim unsurlarından finansal halka ilişkiler: İMKB bankacılık sektöründe yatırımcı ilişkileri uygulaması araştırması
Financial public relations: A tool of corporate communications a research on investor relations practice in ISE banking sector
- Tez No: 264980
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Banking, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Kurumların finansal başarısı yanında şeffaf, güvenilir ve itibarlı kurumlar olarak algılanması şirket değerlenmesinde önem taşır. Finans piyasaları bu ihtiyacı karşılamak üzere kurumsal yönetim ilkeleri çerçevesinde, şeffaflık ve açıklık politikalarını uygulamaya alınırken, iletişim disiplini aynı unsurları tek sesli yaklaşımla hedef kitle ile paylaşma politikalarıyla pekiştirmektedir. Finans ve iletişim disiplini bu kapsamda son yıllarda finans hedef kitlesine yönelik bütünleşik çalışmalar yapılandırmaktadır.Bu çalışmada, kurumsal iletişim uzmanlarının halka açık şirketlerde finans hedef kitlesine yönelik faaliyetlerde üstlendikleri rol ve yürütülen finansal halka ilişkiler çalışmaları kapsamının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde kurumsal ve finansal iletişim ile yatırımcı ilişkileri kavramlarına değinilmiş, ikinci bölümde finansal ve kurumsal iletişim faaliyetleri bütünleşmesi gerekçeleri irdelenmiş, üçüncü bölümde ise şirket değerlemesinde maddi olmayan varlıkların yapılanmasında kurumsal iletişimin rolü tanımlanmıştır. Araştırmaya yer verilen dördüncü bölümde, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören 13 mevduat bankasının 7'sinin iletişim yetkilisi ile nitel araştırma yöntemlerinden mülakat tekniği kullanılarak elde edilen bulgular betimsel analiz yoluyla tanımlanmış ve yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda, finans hedef kitlesine yönelik iletişim faaliyetlerinde kurumsal iletişim ve finans bölümlerinin bütünleşik çalışma yaklaşımına dair fikir ikliminin henüz oluşmadığı, finansal halka ilişkilerin, iletişim yetkililerinin görev tanımları, iletişim planları veya bütçeleri içinde ideal kapsamda yer almadığı ve finansal iletişim faaliyetlerinin halka açık şirketlerde ağırlıklı olarak finans ve yatırımcı ilişkileri bölümlerinin kontrolünde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Just as important is the need for financial success, it is important for a business to be perceived as a transparent, reliable and prestigious one in its valuation. While financial markets implement transparency policies under governance principles to secure it, the communication discipline supports them with certain policies favoring business data disclosure to target audience through a concerted and holistic voice. Finance and communication disciplines have come up with integrated efforts towards such audience.This paper is intended to define both the role of corporate communications experts in activities towards financial audience in public companies and the scope of financial public relations works underway. The first chapter defines the concepts of corporate and financial communications and investor relations; the second analyses reasons underlying the integration between financial and corporate communication operations; the third deals with the role of corporate communications in the organization of intangible assets in valuations. The fourth encompassing the research interprets through descriptive analysis findings from a qualitative research method: Interviews with communications officers of 7 publicly deposit banks out of 13.Research results highlight that the climate of opinion is yet to mature for the integrated operation of corporate communications and finance departments in communication activities towards such audience; financial public relations are yet to find a place within task definitions, communication plans or budgets. Financial communication activities are controlled by finance and investor relations departments in public companies.