Basında kadın
Woman in the media
- Tez No: 264979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KİHTİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sanayi Devrimiyle birlikte başlayan; kadının erkeğin yanında toplumsal üretime katılma sürecinin, kadının meslek edinme öyküsüne ve bu mesleklerden biri olan gazeteciliğe soyunurken, tarihsel, sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik alandaki yolculuğunun seyrini genel hatlarıyla incelemektir. Bu amaçla basının gelişimi ve kadının basında yer alması süreci; kaynak tarama, röportaj ve teknik tarama yöntemleri kullanılarak irdelenmiştir. Günümüzde kadın işgücüne yönelik beklentiler ülkemizde geleneksel bakış açısını korumaktadır. Bu bağlamda kaçınılmaz olarak aynı bakış açısı, basın sektörünün kendine has zorluklarıyla birleşince kadının toplumda var olma mücadelesinde maruz kaldığı etkiler katlanarak çoğalmaktadır. Çalışmada bu anlamda toplumsal yansımalar, istatistiki verilere dayanarak mercek altına alınmaya çalışılmıştır. Kadınların eğitim düzeyleri ve işgücüne katılım oranları bilimsel olarak incelendiğinde; erkeklerle aynı eğitim düzeyinde, hatta daha fazla eğitim düzeyinde olsalar dahi, eğitimin her kademesindeki kadınlar açısından alehte bir durum ve eşitsizlik olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is; to look into progress of the journey of women on its story; to be a part of social production beside man starting with industrial revolution and to take up a profession, as one them journalism, with a general perspective considering historic, social, cultural and economic basis. To this end, development of press and women?s process of involving in press considered by using methods such as, source scan, interwiew and technical scan. Nowadays, expectations of woman labour in our country preserving its traditional point of view. ?n this sense, same aspect accoupled with idiosynatric difficulties of press sector leads to increase exposed effects of womens stuggle of existing in society bearingly. In this sense our thesis tries to examine the social reflections with statistical data. Scientific analysis upon womens educational level and percentage of her place in labour force shown that; comparing to man with same educational level, some cases even higher level of education, there is a inequality and out of countenance situation for women in every degree of education.