Ahmed Avni Konuk ve Mesnevî-i Şerîf şerhindeki tasavvuf düşüncesi
Ahmed Avni Konuk and his the ideas of sufism in Mesnevî explanation
  1. Tez No: 265009
  2. Yazar: METİN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ahmed Avni Konuk 1285/1868 tarihinde İstanbul'da doğdu. Tasavvuf ve musikî ile ilgili birçok eseri vardır. Eserleri arasında en kapsamlı olanları İbn Arabî'nin Fusûsu'l- Hikem'ine ve Mevlâna'nın Mesnevî'sine yapmış olduğu tercüme ve şerhlerdir. İbn Arabî'nin düşünce dünyasından etkilenmiştir. Bu yüzden eserlerinde Vahdet-i vücûd ile ilgilli geniş açıklamalara yer vermiştir. Mesnevî'ye yapmış olduğu şerhi diğer Türkçe yapılmış olan Mesnevî şerhlerinden ayıran en önemli özellik İbn Arabî'nin fikirlerinden ve Hindistan'da yapılmış olan Mesnevî ile ilgili çalışmalardan istifade edilmiş olmasıdır. Bu çalışmada genel olarak Konuk'un hayatı, eserleri, Mesnevî şerhinin kaynakları ve Mesnevî şerhinde açıklanmış olan bazı tasavvufî kavramlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ahmed Avni Konuk was born in Istanbul at 1285/1868. There is a lot of books connected with Sufism and music. His for Fusûsu'l-Hikem of Ibn Arabî and Mesnevî of Mevlâna translation and explanation that accomplishing is the largest books. The ideas of Ibn Arabî affected him. Therefore he explained the monotheism in his books. In his Mesnevî Translation and Explanation from other Mesnevî Translation and Explanation is different. Because Konuk was benefit the books of Ibn Arabî and from works connected with Mesnevî in India. In this thesis is touched life and books of Konuk's Mesnevî Explanation and some mystical concepts that is explain in Mesnevî Explanation.