Mesnevi şerhinde işrâkîlik yansımaları: Sühreverdî ve Ahmed Avni Konuk karşılaştırması
Reflections of ishraqi philosophy in the commentary of the Masnavi: A comparison of Suhrawardi and Ahmed Avni Konuk
- Tez No: 966994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmamızın temeli, Şihabüddin Sühreverdi tarafından sistematize edilen İşrâki öğretilerin Ahmed Avni Konuk'un Mevlana Celaleddin Rumi'ye ait olan Mesnevi eseri üzerine yazmış olduğu şerhteki tasavvufi düşünce özelinde değerlendirilmesidir. Çalışmamızda, çeşitli kaynaklardan da kısmen istifade edilmiş olsa da, Sühreverdî ve Ahmed Avni Konuk'un doğrudan kendi eserlerinden, özellikle Hikmetü'l İşrâk ve Mesnevî-i Şerîf Şerhi temel alınarak, her iki müellifin felsefesi, düşünce dünyası ve çeşitli konular üzerine kanaatleri ele alınmaya çalışılmıştır. İşrakiliğin ve tasavvufun Sühreverdi ve Ahmed Avni Konuk düşüncesi temelinde karşılaştırılarak ele alınmış olduğu tezimizde, zikredilen öğretilerin ve müelliflerin varlık, bilgi ve ahlak felsefelerine yer verilmiştir. Çalışmamızda, Ahmed Avni Konuk'un İbn-i Arabi geleneğini devam ettiren bir mütefekkir ve mutasavvıf olması göz önünde bulundurularak, tasavvufi kanat olarak İbn-i Arabi geleneği takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The core of this study is an evaluation of the Ishrāqī teachings systematized by Shihab al-Din Suhrawardi, specifically within the context of Sufi thought as reflected in Ahmed Avni Konuk's commentary on Masnavi by Mawlana Jalal al-Din Rumi. While the study occasionally draws from various secondary sources, it is primarily grounded in the original works of Suhrawardi and Ahmed Avni Konuk—most notably Ḥikmat al-Ishrāq and the Commentary on the Masnavi-i Sharif. The philosophical perspectives, intellectual frameworks, and thematic views of both thinkers are examined throughout the research. In this thesis, Illuminationism and Sufism are comparatively explored through the respective lenses of Suhrawardi and Ahmed Avni Konuk, with particular attention paid to their philosophies of existence, knowledge, and ethics. Considering Ahmed Avni Konuk's position as a thinker and Sufi in the tradition of Ibn Arabi, the study adopts the Ibn Arabi school as its primary reference for the Sufi dimension.