Effect of ion nitriding parameters on fatigue strength of AISI 4140 steel
- Tez No: 26505
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Makine elemanlarının aşınma direnci ve yorulma mukavemet özelliklerini iyileştirmek için kaplama, karbürleme, borlama, implantasyon, nitrürleme ve termokimyasal işlemler mevcuttur. Son zamanlarda, elde edilen tabakaların kontrol edilebilmesi ve diğer yüzey sertleştirme yöntemlerine göre birçok avantajları bulunmasından dolayı iyon nitrürleme işlemi endüstrinin ilgi alanı içine girmiştir. İyon nitrürleme işleminin diğer yüzey sertleştirme proseslerine göre aşağıdaki avantajları vardır. İşlem zamanının kısalığı, daha az gaz ve enerji sarfiyatı sağlaması, daha iyi metalurjik yapı, maskeleme özelliğine sahip olması ve işlem sırasında ek güvenlik tedbirleri gerektirmemesidir. İyon nitrürleme işlemi düşük alaşımlı çeliklere, takım çeliklerine, paslanmaz çelik, maraging çeliklere, birçok dökme demirlere ve titanyum gibi malzemelere uygulanabilir. Bu çalışmada AISI 4140 çeliği 400 - 600 °C sıcaklık 1/2 - 12 saat zaman aralığında, değişik gaz karışımlarında 10 mbar basınç altında iyon nitrürlenmiştir. Farklı iyon nitrürleme parametrelerinin yorulma mukavemetine etkisi araştırılmıştır. Difüzyon tabakası, yüzey sertliği, beyaz tabaka kalınlığı ve yorulma limitinin optimum sonuçları elde edilmiştir. Metallografik incelemeler için optik mikroskop, mikrosertlik cihazı, elektron mikroskobu ve X-ışını tekniği kullanılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Numerous treatments which include plating, coating, carburizing, boring, implantation, and thermochemical processing to improve wear resistance and fatigue strength properties of machine components. Ion nitriding of steels has recently received considerable industrial interest due to the beneficial surface property enhancement when compared to other commercial nitriding processes. This process has many following advantages against conventional nitriding techniques; Reduced treatment times, reduced gas and energy consumption, metallurgical superior structures, case of jigging and masking, and non- hazardous processing. Ion nitriding can be effectively applied to low alloy steel, tool steels, stainless steel and maraging steel as well as to most cast irons and titanium alloys. In this study, AISI 4140 low alloy steel has been ion nitrided at different temperatures (400 - 600 °C) with cycle times ranging from 1/2 h to 12 h in various mixture of nitrogen and hydrogen under a total pressure of 10 mbar. The effect of ion nitriding parameters on fatigue strength have been investigated. Results of ion nitriding taking into consideration case depth, surface hardness, compound layer thickness, and fatigue limit have been obtained. Optical microscopy, x-ray diffraction technique, and scanning electron microscopy have been utilized in metallografic examinations and fatigue cracks.