Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) anlayışında pazarlama odaklılık ve tüketici üzerindeki etkisine yönelik Kadıköy İlçesinde pilot bir araştırma
A pilot study in Kadıköy on the marketing orientation in corporate social responsibility (CSR) and its impact on the consumer
  1. Tez No: 265079
  2. Yazar: ESRA SALTIK YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL SAYIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yeni ekonomik düzen ve küreselleşme olgusu toplumların değer yargılarını değiştirdiği gibi şirketlerin de pazarlama ve yönetim anlayışını da değiştirmektedir. Bu süreçle oluşan yeni tüketici, ürün ve hizmetini satın aldığı şirketlerden topluma da katkıda bulunmalarını istemektedir.İşletmelerin pazarlama stratejilerini yeniden şekillendiren kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımı bugün işletmelerin olmazsa olmaz bir parçası haline gelmiştir. Şeffaflık, hesap verebilirlik, topluma katkı, iş hedeflerine ulaşmak kadar önemli olmaya başlamıştır. Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı bugün pazarlama odaklı halkla ilişkilerin önemli bir stratejisi haline gelmiştir.Bu çalışmada tüketiciler üzerinde yapılan araştırma ile şirketlerin yaptığı sosyal sorumluluk kampanyalarının tüketiciler üzerinde bıraktığı etki Kadıköy ilçesinde yapılan pilot bir uygulama ile incelenmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmada tüketicilerin KSS projeleri hakkındaki değerlendirmeleri, sosyal sorumluluk kampanyalarına yönelik inançlar, sosyal sorumluluk kampanyalarına yönelik tüketici desteği, tüketicilerin kurumsal sosyal sorumluluk projeleri hakkındaki reaksiyonları olmak üzere 3 ayrı bölümde incelenmiştir. Tüketiciler üzerinde yürütülen saha çalışması sonucunda 102 geçerli anket analize edilmiş, veriler istatistiki olarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The new economic order and globalization change the value judgments of societies as well as the marketing and management approaches of companies. The new consumer coming out of this process demands the companies the products and services of which are purchased by this consumer to contribute in the society.The corporate social responsibility approach reshaping the marketing strategies of business concerns today has become an integral part of them. Transparency, accountability, contribution in the society have all been as important as fulfilling the business objectives. The concept of corporate social responsibility today is an important strategy of marketing oriented human resources.This study aims at analyzing the impact of the social responsibility campaigns conducted by companies on consumers by a research done on consumers through a pilot application carried out in Kadıköy. The study carried out analyzes the evaluations of consumers on CSS projects in 3 parts - beliefs toward social responsibility campaigns, consumer support for social responsibility campaigns, consumer reactions to corporate social responsibility projects. As a result of the field study conducted on consumers, 102 valid surveys were analyzed; the obtained data were statistically analyzed and interpreted.