Kamu yatırımlarının izlenmesi ve değerlendirilmesi: Türkiye için öneriler
Monitoring and evaluation of public investments: Proposals for Turkey
- Tez No: 265327
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURÇİN YERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Son yıllarda birçok ülke, hem yaşanan ekonomik krizler, hem de vatandaşlarından gelen baskılar nedeniyle kamu mali yönetimi alanında önemli reformlar gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirilen reformların temel felsefesini, girdi odaklı mali yönetim anlayışından sonuç odaklı mali yönetim anlayışına geçiş oluşturmaktadır. Bu nedenle kamu mali yönetiminde artık; kaynakların ekonomik, verimli ve etkili kullanımı, performans esaslı bütçeleme, mali saydamlık, hesap verilebilirlik gibi kavramlar ön plana çıkmaya başlamıştır. Kamu mali yönetim anlayışında yaşanan değişim ve 2001 yılında yaşanan ekonomik krizin de etkisiyle ülkemizde de reformlar yapılmış ve sonuç odaklı yönetimin birçok aracı kamu mali yönetiminde uygulanmaya başlanmıştır. Ancak, sonuç odaklı yönetimin temel aracı olan sistematik bir izleme ve değerlendirme süreci oluşturulması ile ilgili olarak henüz yeteri kadar ilerleme kaydedilememiştir.Kamu yatırımları ile ilgili temel sorunlar; kamu yatırım stokunun büyüklüğü, sistematik bir proje döngüsü yönetiminin bulunmayışı, proje yönetim kapasitesinin yetersiz oluşu ve sistematik bir izleme ve değerlendirmenin bulunmayışıdır.Çalışmanın amacı, izleme ve değerlendirme ile ilgili kavramsal çerçeveyi ortaya koymak, kamu yatırımlarının sistematik olarak izlenmesi ve değerlendirilmesi için mevcut durumu analiz etmek ve başarılı bir izleme ve değerlendirme sistemi oluşturulması için atılması gerekli adımları tespit etmektir.Çalışma ile temel olarak, plan ve programların izlenebilir ve değerlendirilebilir bir yapıya kavuşturulması, izleme ve değerlendirme için kurumsal ve yasal düzenlemelerin yapılması, kamu yatırımlarının izlenmesinde ve değerlendirilmesinde faydalanılacak bir bilgi sisteminin oluşturulması ve kamu yatırımları ile ilgili değerlendirme raporları hazırlanması gerektiği ortaya konulmaktadır.Anahtar Sözcüklerkamu yatırımları, proje döngüsü yönetimi, izleme, değerlendirme.
Özet (Çeviri)
In the last years, many countries have made significant reforms in public financial management due to economic crises and pressures from the citizens. The main philosophy of the reforms that have been made is the shift in the focus from the input-oriented financial management conception to the result-oriented financial management conception. For this reason, some concepts such as economic, efficient and effective use of the resources, performance-based budgeting, fiscal transparency and accountability have started to gain centrality. Reforms in the public financial management have been instituted and many components of the result-oriented management have been started to be implemented also in Turkey, as a result of the change in the understanding of the public financial management and the economic crisis inflicted in 2001. Nevertheless, there has not been enough progress in the field of establishing a systematic monitoring and evaluation process, which is the main instrument of result-oriented management.Main problems related to public investments are the large volume of the public investment stock, the lack of systematic project cycle management, insufficiency of the project management capacity and the lack of a systematic monitoring and evaluation.The objective of this study is to define the conceptual framework related to monitoring and evaluation, to analyze the current situation to monitor and evaluate the public investments systematically and to determine the steps necessary to establish a successful monitoring and evaluation system.In this study, it is mainly put forth that it is necessary to make the structure of the plans and the programs suitable for monitoring and evaluation, to make institutional and legal arrangements for monitoring and evaluation, to establish an information system that will be a tool for monitoring and evaluation of the public investments and to prepare evaluation reports related to public investments.Key Wordspublic investments, project cycle management, monitoring, evaluation.