Kamusal başarısızlık teorisinin yeni kamu işletmeciliği açısından incelenmesi
An examination of government failure theory in scope of new public management
- Tez No: 265328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAHİT GÜRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın amacı; Kamusal Başarısızlık Teorisinin Yeni Kamu İşletmeciliği açısından incelenerek, kamudaki yönetim anlayışı değişikliğinin, kamusal başarısızlıkların giderilmesine olan etkisinin değerlendirilmesidir. İzlenen yaklaşım literatür taraması ve ülke uygulamalarının değerlendirilmesi yoluyla yeni işletmecilik araçlarının kamusal başarısızlıklar üzerindeki etkilerinin ortaya konulmasıdır.1929 yılındaki Büyük Bunalımın ardından Keynesgil politikalar sorgulanarak ekonomik hayatta devletin rolünü arttıran müdahaleci politikalar izlenmiştir. Ancak 1973 yılına gelindiğinde yaşanan Petrol Krizi, devletin rolünün azalmasına ve izlenmekte olan politikaların sorgulanarak yenilik arayışlarının doğmasına neden olmuştur. Sorunların devletin hacminden değil işleyiş şeklinden kaynaklanması fikriyle ortaya atılan Yeni Kamu İşletmeciliği anlayışının, kamusal faaliyetler üzerinde olumlu etkisinin olabileceği ve etkinliği arttırabileceği düşünülmektedir.Çalışmanın sonucunda Yeni Kamu İşletmeciliği anlayışının kamusal başarısızlıkları gidermede sihirli bir formül olarak düşünülmemesi gerektiği değerlendirilmiştir. Ülkeler sahip olduğu yönetim geleneği, demografik ve kültürel yapı gibi öznel koşullar altında yeni yönetim anlayışını benimseyip, devam ettirmekte farklı eğilimler göstermektedir. Bu da kamusal başarısızlıklar ve yeni kamu işletmeciliği yöntemleri arasındaki ilişkinin açıkça ortaya konulması ve değerlendirilmesini zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effects of change in management approach to eliminate government failures by examining The Government Failure Theory in sope of The New Public Management. The method followed is to figure out the effects of new management tools on government failures by scanning the literature and by evaluating the practises in different countries.After the Great Depression in 1929, Keynesian politics had been questioned and hands on politics which diminishes the role of government in economics took place. However, in 1973 the OPEC Crisis caused a reform search by questioning of current politics. It has been observed that the government failed to provide effectiveness, equity and efficiency regardless of lessening in functions. At the point where the problems are caused by the functioning of government rather than its wolume, The New Public Management approach is evaluated as having a positive effect and as improving effectiveness.The findings reflect that The New Public Management should not be thought as a magical formula. Countries have different tendencies to accept and pursue new management approach due to the different individual circumstances like management tradition, demographic and cultural context which in turn make it difficult to figure out and to evaluate the relationship between government failures and new public management techniques.